Киселото зеле е много полезен продукт, който не отстъпва по съдържание на витамин С на портокалите и лимоните.
Колко кисело зеле можете да ядете на ден?
Един здрав възрастен може да яде максимум 200 грама кисело зеле на ден. Специалистите по хранене препоръчват този продукт да се комбинира с червено месо и черен дроб, според руското издание Лента.
Благодарение на голямото количество витамин С, съдържащо се във ферментиралия зеленчук, желязото, съдържащо се в месото, ще се усвои по-добре. Също така, усвояването на желязото се подобрява от цинк, мед и магнезий, съдържащи се в зелето.
То съдържа и много витамин К (подобрява функцията на черния дроб, обмяната на веществата, съсирването на кръвта, състоянието на костите и зъбите, ускорява заздравяването на рани) и витамин U (помага при лечението на гастрит, улцерозен колит, язва на стомаха и дванадесетопръстника).
Освен това зелето съдържа захари, мазнини, каротин, фибри, фолиева киселина, калций, фосфор и протеини, които са източник на незаменими аминокиселини, необходими за правилното функциониране на щитовидната жлеза, бъбреците и надбъбречните жлези, възстановяването на тъканите и хемопоезата .
Ферментиралото зеле също укрепва имунната система и стимулира производството на колаген, което повишава еластичността на кожата.
Ползите и лечебните свойства на продукта се дължат на специфичния процес на приготвяне и уникалния биохимичен състав.
Редовното включване на ястия от този ферментирал продукт в менюто помага за:
- предотвратяване на недостиг на витамини и подобряване на имунитета, което е особено важно през студения сезон, укрепва защитните свойства на тялото и сърдечно-съдовата система;
- подобряване на паметта, функцията на панкреаса, зрителната острота;
- повишаване на настроението и енергията; повишаване на устойчивостта на стрес и борба с депресията;
- справяне с безсънието;
- ускоряване регенерацията на клетките - оказва подмладяващ ефект;
- облекчаване на пристъпи на алергии и раздразнителност;
- премахване на проблеми на храносмилателната система и дисбиоза;
- борба с патогенни и патогенни микроорганизми, нормализиране на стомашната киселинност и метаболизма;
- насърчаване детоксикацията на тялото, има слабително действие ефект, понижава кръвното налягане;
- облекчаване на състоянието при заболявания на пикочните пътища;
- понижаване на нивата на кръвната захар;
Коментираният продукт подобрява кръвообращението и съсирването, понижава концентрацията на холестерол, предотвратява образуването на кръвни съсиреци и предотвратява развитието на атеросклероза, инфаркт и инсулт. Освен това зеленчукът повишава хемоглобина и обогатява клетките с кислород, предотвратявайки развитието на анемия. А за тези, които имат проблеми с наднорменото тегло, „седенето“ на кисело зеле ще бъде много полезно, защото Насърчава бързото насищане и потиска чувството на глад, а също така отлично стимулира метаболизма. Включвайки това ястие в диетата си, можете да предотвратите преждевременното стареене на тъканите и кожните клетки. Консумацията на кисело зеле се препоръчва на хора, страдащи от астма, анемия, дефицит на витамини, сърдечно-съдови заболявания, запек, дисбактериоза, хемороиди, гастрит с ниска киселинност, холецистит, подагра, нервни разстройства и раздразнителност.
Още: 3 подправки, които само хитрите домакини слагат в киселото зеле
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!