Оризът е една от най-предпочитаните гарнитури след картофите. Но как консумацията му влияе на нивата на холестерола и може ли тази храна да се включи в диетата, ако те са повишени. Отговор на тези въпроси дава изданието Health Digest, позовавайки се на резултати от научни изследвания.
Влияние на ориза върху нивата на холестерола
Кафявият ориз се нарежда на челни позиции в списъка на зърнените храни, които са полезни за тялото, включително поддържането на здравословни нива на холестерола. За това пише Health Digest, позовавайки се на множество изследвания. Според проучване от 2019 г. , публикувано в Journal of Nutritional Science and Vitaminology, кафявият ориз има здрави сърдечни и антиоксидантни свойства. В същото време белият ориз има отрицателни ефекти върху тялото, като например увеличаване на риска от диабет и насърчаване на наддаване на тегло.
Защо оризът в ресторант винаги е по-вкусен? Ето няколко причини!
Изданието също така отбеляза, че резултатите от 45 проучвания, разгледани в систематичен преглед и мета-анализ от 2016 г., установиха, че тези, които редовно ядат кафяв ориз, имат 16% до 21% по-нисък риск от развитие на сърдечни заболявания, отколкото тези, които не го ядат.
Кафявият ориз се нарежда високо в списъка на зърнените храни, които са полезни за тялото, включително поддържането на здравословни нива на холестерола. За това пише Health Digest, позовавайки се на множество изследвания.
Според проучване от 2019 г., публикувано в Journal of Nutritional Science and Vitaminology, кафявият ориз има здрави сърдечни и антиоксидантни свойства. В същото време белият ориз има отрицателни ефекти върху тялото, като например увеличаване на риска от диабет и насърчаване на наддаване на тегло.
Лекар: Кафяв ориз - как вляе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Изданието също така отбеляза, че резултатите от 45 проучвания, разгледани в систематичен преглед и мета-анализ от 2016 г., установиха, че тези, които редовно ядат кафяв ориз, имат 16% до 21% по-нисък риск от развитие на сърдечни заболявания, отколкото тези, които не го ядат.
Други ползи от кафявия ориз
Руски лекари коментират ползите от кафявия ориз.
“Може би един от основните аргументи в полза на кафявия ориз е по-ниската му калоричност. Обърнете внимание, че белият ориз съдържа приблизително 74 гр въглехидрати на 100 g продукт, докато кафявият ориз съдържа 65 гр въглехидрати на 100 гр продукт. Въпреки че разликата е малка, тя все още съществува. Струва си да се отбележи, че този продукт съдържа голямо количество фибри. А както знаем, той е много полезен за стомашно-чревния тракт, засища добре и помага при преяждане”, казва д-р Александър Мясников.
Как да сготвите ориз, без да залепва?
Кафявият ориз е неполиран, зърната му се обелват само от горния слой на кората, но основната обвивка остава в зърното, което придава цвета на продукта. Д-р Мясников споделя: „Именно в обвивката на зърното се съдържа целият витаминен комплекс и по-специално витамините от група В. Благодарение на тази група витамини се укрепва общото състояние на имунната система, намалява се вероятността от проникване на инфекции в организма и се подобрява работата на сърдечно-съдовата система. Следователно недостигът на витамин може лесно да се компенсира чрез добавяне на този вид ориз към вашата диета”.
Не е толкова сложно: Ето как се готви перфектен бланширан ориз
“Страдате ли от безсъние, безпокойство и постоянен стрес? Кафявият ориз е вашият основен помощник! Всеки знае, че по време на сън тялото произвежда редица хормони, които имат положителен ефект върху нашето здраве. Следователно, в резултат на безсъние, хората започват да наддават на тегло, възникват проблеми с кардиологията, респираторни нарушения и в резултат на това липса на сила и тревожност. Кафявият ориз е много богат на магнезий и витамин В6”, казва д-р Марина Макиша.
Експертът отбелязва още: „Комбинацията от магнезий и витамин B6 е много добър помощник за нашата нервна система, помага ни да се справим със стреса и подобрява състоянието на тялото по време на сън.“
Колко вода се слага на ориз в мултикукър
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!