Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обратната страна на „добрия“ холестерол: Рискове, за които не подозирате

14 февруари 2025, 12:40 часа

Изследователите смятат, че около 80 милиона души по света живеят с глаукома - очно заболяване, засягащо зрителния нерв, което води до загуба на зрението и евентуално до слепота, за което понастоящем няма лечение. Известна е също като „тихия крадец на зрение“, тъй като в много случаи няма симптоми в най-ранния стадий на заболяването, което го прави трудно откриваемо.

Още: Бързо облекчение за подути глезени: Ефективни домашни средства

Съществуват редица рискови фактори за глаукома, включително генетични, възрастови и етнически, както и здравословни състояния като диабет, мигрена, сънна апнея, високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания. Ново проучване твърди, че възрастните хора с твърде много „добър“ HDL холестерол може да са изложени на по-висок риск от развитие на глаукома.

Обратно, изследователите са установили, че хората с по-високи нива на „лошия“ LDL холестерол са с тенденция да имат по-нисък риск от развитие на очното заболяване.

Високият „лош“ холестерол е свързан с по-нисък риск от глаукома

Още: Само 5 минути на ден: Бързи и лесни масажи за плосък корем и по-добро храносмилане

За целите на това проучване изследователите са анализирали медицинските данни на повече от 400 000 участници на възраст между 40 и 69 години. На участниците е измерено количеството на мазнините в кръвта, а здравословното им състояние е проследявано в продължение на средно 14 години.

При анализа изследователите установяват, че участниците в проучването с по-голямо количество HDL холестерол в кръвта са имали повишен риск от развитие на глаукома. Учените съобщават, че вероятността участниците с най-високи нива на HDL холестерол да развият глаукома е била с 10 % по-голяма от тази на участниците с най-ниски нива.

От друга страна, изследователите открили, че участниците в проучването с повишени количества LDL холестерол, общ холестерол и триглицериди - вид мазнини в кръвта - са с намален риск от глаукома.

Още: Истина или заблуда: Имаме ли нужда от детокс на черния дроб

Учените установили, че при участниците с най-високи нива на LDL холестерол вероятността да развият глаукома е с 8% по-малка, отколкото при тези с по-ниски нива. Този процент нараства до 14% по-малка вероятност за тези с водещи количества триглицериди.

Изследователите все пак заявяват, че тези наблюдения продължават и сред участниците над 55 години, а при тези на възраст от 40 до 55 години не се забелязва значителна връзка.

Рисковите фактори за глаукома

„Глаукомата е втората по честота причина за слепота и за разлика от катарактата, която е най-често срещаната, е необратима“, обяснява д-р Соломон. „Тъй като всички форми на глаукома обикновено засягат първо периферното зрение на пациента, той може да има глаукома в продължение на години, преди да прояви симптоми.“

„Лечението на глаукомата е насочено към забавяне на прогресията на заболяването, така че е от ключово значение да се улови и спре в ранните му етапи, преди да се появят симптоми“, продължава Соломон.

Още: Какво се случва с черния ви дроб, ако пиете две чаши кафе на ден?

Бъдете внимателни по отношение на резултатите от изследванията

Соломон също така заяви, че би приел резултатите от това проучване с доста голяма предпазливост поради определянето на състоянието на двата основни свързани фактора - определението за глаукома и нивата на липидите на участниците, които са били определени от една-единствена кръвна проба без прием на храна в началото на проучването.

„Определението за глаукома тук е донякъде подозрително, както трябва да бъде, когато се използва база данни, а не директно набиране на пациенти или взаимодействие с тях“, обяснява Соломон. „То разчита на самоотчетени данни и болнични диагнози - които могат да бъдат силно повлияни от самоотчитането, като се има предвид, че глаукомата рядко играе значителна роля в болничното лечение или грижи - но не изисква офталмолог да потвърди диагнозата глаукома, което би било безценно.“

Още: Лошото кръвообращение може да засегне всеки – ето как да се справите бързо и лесно

„И тези нива на липидите могат да варират в зависимост от това, какво е било консумирано наскоро през отделните дни, поради което изследванията на гладно са по-ценни, да не говорим за дългосрочните изследвания при лечение или промени в начина на живот“, продължава той. „Простото категоризиране на хората по един-единствен тест, който не е направен на гладно, сякаш пропуска въпроса дали определени нива на липидите увеличават риска от глаукома, което в повечето случаи е заболяване, развиващо се бавно във времето.“

Необходимо е клинично проучване за потвърждаване на резултатите

„На пръв поглед по-високите нива на липидите би трябвало да са свързани с по-лоши резултати като цяло, включително с по-високи нива на глаукома“, обяснява д-р Ни. „Бих си помислил, че повече добър холестерол (т.е. HDL-C) би трябвало да се свързва с по-ниски нива на глаукома, а повече лош холестерол (т.е. LDL-C) - с по-високи нива на глаукома. Но случаят не е такъв в това проучване и в друго голямо кръстосано проучване, споменато във въведението на статията.“

Още: 3 дихателни упражнения за увеличаване на капацитета на белите дробове

„В крайна сметка единственият начин да се определи дали добрият холестерол наистина е свързан с по-висока честота на глаукома е да се направи клинично проучване“, казва д-р Ни.

„Можете да изследвате терапия, която понижава HDL-C, и да оцените дали честотата на глаукомата е по-ниска. Подозирам, че такъв тип проучване никога няма да бъде направено поради страха от по-високи нива на сърдечни заболявания. Но би било погрешно да се предположи, че по-високият HDL ще увеличи риска от глаукома, без да се знае механизмът или да се разберат объркващите рискови фактори. Ето защо не правя от това проучване голям проблем и ще продължа да съветвам пациентите, че идеалният HDL-C е около 50-60 за мъжете и 60-70 за жените“, казва той.

Още: При диабет тип 2: Опитайте тези 10 суперхрани за по-добро здраве

Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не е подходяща за вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: 9 храни, които повишават кръвната захар – как да ги разпознаем и избегнем

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес