„Трябва да се отървем от тях“: Хиновски за решението да не продаваме реакторите за АЕЦ „Белене“ на Украйна

16 април 2025, 08:18 часа • 714 | прочитания

Решението да не продаваме реакторите за АЕЦ „Белене“ е политическо. Икономически има много неизвестни и не може да се каже дали е изгодно. Трябва да се отървем от това оборудване. Това мнение изрази енергийният експерт Иван Хиновски в ефира на Нова телевизия. Припомняме, че вчера от БСП съобщиха, че реакторите със сигурност няма да се продават на Украйна, каквото решение беше взето.

ОЩЕ: Ще бъдат ли продадени реакторите от АЕЦ "Белене": Отговор от енергийния министър

„Не можем да правим много неща наведнъж“, каза от своя страна Атанас Иванов. По думите ми оставянето на едни такива активи ще затруднят работата и ще натоварят финансово НЕК. „Трябва анализ как ще се балансират тези решения за запазване на реакторите в България“, каза той.

Липсват елементи

Попитани могат ли да работят и да се използват по предназначение тези реактори, експертите заявиха, че оценките показват, че оборудването е запазено.

Хиновски обаче обърна внимание на една много важна тема. „В комплекта липсват важни елементи от корпуса. Украинците по-лесно могат да решат този въпрос, но при нас ще е по-трудно да решим въпроса с липса“, каза той. И обясни, че всеки корпус на ядрен реактор е уникален. „Тези плочки, които липсват, се изработват в момента на изливане на корпуса. Те се изваждат на определен период от време и показват какво е състоянието му“, обясни енергийният експерт.

ОЩЕ: Зафиров с новина за реакторите на АЕЦ "Белене": Ето какво се е разбрал с Борисов и партньорите (ВИДЕО)

Попитани могат ли да се вземат тези части от други държави, те казаха, че възможности има много. „Но ние променяме проекта. Това означава неяснота около икономическите параметри. Беше предвидено тези пари да отидат за 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Състоянието на БЕХ и НЕК не е цветущо и не се знае откъде ще се извадят парите“, каза Иванов.

Миналата година ръководителят на украинската компания "Енергоатом" Петро Котин заяви, че България е поставила цената на двата реактора от 600 млн. долара, но София има желание да увеличи цената на оборудването, което освен от България може да се купи само от Русия.

Страната ни е платила на Русия 620 млн. евро за двата реактора. ОЩЕ: Украински депутат: България поиска повече пари за оборудването на АЕЦ "Белене"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес