С междинна партньорска среща и международна работилница „Климатичен пясъчник“ проектът Be Ready, съфинансиран по програма Интеррег Дунав, отбеляза края на първата година от своето изпълнение. Събитието се проведе в Бърно, а в срещата взе участие и представител на Управляващия орган на програмата — Густав Чомор.
Значителен напредък през първата година
Проектът се ръководи от екипа на Асоциация за развитие на София и обединява 19 организации и градове от 12 държави, ангажирани в общи усилия за справяне с ефектите от градските топлинни острови — феномен, при който урбанизираните територии задържат повече топлина, влошавайки качеството на живот и увеличавайки риска за уязвимите групи от населението.
През първата година партньорите организираха над 25 събития за обмен на знания, привлекли над 230 участници, и създадоха местни коалиции за сътрудничество с над 130 външни организации. В същото време, комуникационните дейности на проекта достигнаха до повече от 95 000 души в целия регион.
Градовете-партньори извършиха оценки на риска и уязвимостта на своите територии спрямо ефектите от топлинните острови, включително в случаи, когато това се прави за първи път. Анализите разкриват редица предизвикателства, свързани с институционалния капацитет, техническите умения и научната готовност на местните власти да се справят с климатичните предизвикателства.
Нова онлайн платформа в подкрепа на местните власти
Като част от дългосрочната стратегия на проекта, партньорите създадоха и онлайн платформа, достъпна на https://be-uhi-ready.net, която позволява на градовете да оценят своята уязвимост към ефектите от градските топлинни острови, да се запознаят с добри практики и да получат насоки. Платформата е отворена за ползване от всички заинтересовани градове и специалисти в региона.
Работилница за иновации „Климатичен пясъчник“
Вторият ден от срещата в Бърно бе посветен на международна работилница по модела "Климатичен пясъчник“ – концепция, която обединява различни заинтересовани страни за съвместно разработване и тестване на решения в реална среда, в рамките на съществуващите административни и политически структури.
По време на работилницата участниците са изготвили проект на ръководство за изпълнение на предстоящите пилотни мерки и са очертали ключови стъпки и етапи в обща пътна карта. Подготовката цели да подпомогне провеждането на локални работилници във всеки от 10-те градски партньора през следващите два месеца.
Пилотни мерки от лятото на 2025
В периода юли–септември 2025 г., партньорските градове ще реализират пилотни интервенции за намаляване на ефектите от градските топлинни острови. Тези интервенции включват зелени инфраструктурни решения като засаждане на дървета и облагородяване на градски пространства, водни решения като изграждане на водни площи, както и използване на нови покрития с охлаждащ ефект за пътища и сгради.
Важен елемент от пилотите ще бъде активното участие на гражданите, които ще имат възможност да допринесат към създаването на по-здравословна и устойчива градска среда.
Проектът BeReady се изпълнява с подкрепата на програма Интеррег Дунав.