Без разрешение: Държавен доклад сочи кой е строил по АМ "Хемус"

16 април 2025, 17:00 часа • 7496 | прочитания

През февруари тази година министърът на регионалното развитие и благоустройството в кабинета "Желязков" Иван Иванов обясни пред Народното събрание, че няма констатирано незаконно строителство в нито един от участъците на автомагистрала "Хемус" и няма издаден нито един констативен акт за такова нарушение - нито по времето на служебните правителства през последните години, нито при редовните кабинети. Малко преди това той бе издал разрешение за строежа на нов участък от АМ "Хемус" - става въпрос за 14 километра от Лот 4. Тази отсечка е от печално известните, които се изпълняват по т.нар. инхаус договори с авансово платени средства.

Незаконно строителство? Не, ама да

Незаконно строителство обаче е имало - то е констатирано от Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК) още през 2021 г., когато регионален министър е Виолета Комитова (в двете служебни правителства на Стефан Янев), а началник на ДНСК е арх. Влади Калинов. Заключението става ясно от доклад на дирекцията, с който Actualno.com се сдоби от свои източници.

Документът е с дата 7 септември 2021 г. и е адресиран именно до Комитова след извършена проверка по документи на изпълнението на АМ "Хемус" в участъци от 1 до 9. Както знаете, магистралата започна да се строи преди половин век, но още не е готова на фона на купища скандали: 50 години и източени 50 млн. лв: На колко процента е завършена АМ "Хемус"?

В доклада, с който медията ни разполага, ДНСК констатира, че към септември 2021 г. за Лотове 4, 5 и 6 на "Хемус" от „Автомагистрали“ ЕАД не са представени одобрени проекти, както и издадени и влезли в сила разрешения за строеж. Дори и без тях на участък 4 са се извършвали строително-монтажни работи – става въпрос за около 16,5 км от общо 26,8 км. Разрешения за този сектор са издадени през декември 2024 - за реконструкции на инженерни мрежи, и на 4 февруари тази година за изграждането на участък от пътен възел с. Дренов – с. Дойренци до пътен възел "Летница" (от км 152+500 до км 167+572), с дължина 15,072 км.

Снимка: ПП "ГЕРБ"

Съгласно договора с „Автомагистрали“ изпълнител на този участък е фирма „ПАРСЕК ГРУП“ ЕООД. Тя е със седалище в гр. София, а неѝн управител е Бончо Бонев.

Още: Най-доброто корупционното есе за "Хемус": Цеков отговори на премиера (ВИДЕО)

На участък 5 от магистралата, отново без одобрени проекти и издадени разрешения за строеж, са се извършвали строително-монтажни работи на около 8,3 км от общо 23,2 км дължина на отсечката. Лот 5 към момента е на етап отчуждаване.

Съгласно договора с „Автомагистрали“ изпълнител на този участък е „ГРОМА ХОЛД“ ЕООД. Тя е с адрес на управление в с. Бело поле и с управител Виктор Велев.

Авансите

Припомняме, че при правителствата на ГЕРБ магистралата се строеше по метода "инхаус“. Формално, изпълнителят беше държавното дружество "Автомагистрали", което обаче наемаше частни фирми за подизпълнители. На тях пък им се плащаха аванси, достигащи общо стотици милиони левове.

На 7 февруари тази година министър Иван Иванов даде информация, че АПИ е извършила авансови плащания към „Автомагистрали“ съгласно договор от 20 декември 2018 г. и допълнителни споразумения към него от септември 2019 и юни 2020 г. за изпълнение на строително-монтажни работи. За участъци 1, 2 и 3 от магистралата сумата е в размер на 350 962 400,82 лева с ДДС, а за участъци 4, 5 и 6 – 312 000 000 лева с ДДС, т.е. общо над 662 млн. лв. В писмен отговор на парламентарен въпрос той посочи, че плащанията са обезпечени "с гаранции от изпълнителя", но не предостави повече подробности.

Още: След твърденията за корупционни схеми за „Хемус“: Отговорът на Росен Желязков

Арх. Иван Шишков, който беше служебен регионален министър при управлението на Гълъб Донев, в края на февруари заяви, че "инхаусът" за строителството на АМ "Хемус" не е законен. Плащани са по 35% аванси за изграждане на лотове, променени са клаузи в договореното за тази цел – уж да се компенсира инфлация, но се видя, че това не е вярно, посочи той. Той смята, че за 9-и и 10-и лот не е имало проблем с отчуждаване и документи и че служебното правителство по негово време работело, но никой друг не е правил нищо в продължение на години. По думите му - "нищожно малко незаконно строителство" във втората част на Лот 4 пречело да започне строителството на първата част на лота.

"За първи, втори и трети лот строителите почти спряха работа, защото нямаше индексация. Давани са им пари незнайно как – министърът каза 50 млн. лева", продължи Шишков пред БНТ. "Тези фирми, които "строят" - те са доставчици на материали, не подлежат на изготвения механизъм за индексация", настоя бившият министър. На въпрос кой им е дал парите, той отговори – след нас.

Снимка: МРРБ

През март от "Продължаваме промяната" видяха корупционна надбавка от 25 млн. лв. на километър за автомагистрала "Хемус". Депутатът и бивш регионален министър Андрей Цеков обясни, че става въпрос за участъка от 60 километра между Бяла и Велико Търново. Според партията "корупционната надбавка" за целия участък ще излезе близо 1,5 млрд. лв. пари на българските данъкоплатци. 

Премиерът Росен Желязков нарече изказванията "политически атаки и спекулации към кабинета". Той посочи, че това трябва да бъде адресирано към "отговорните лица, за да бъде отговорено ясно на обществото и да бъдат разсеяни спекулациите, ако има такива".

Още: ПП видя корупционна надбавка на километър за „Хемус“ (ВИДЕО)

Междувременно от АПИ се оправдаха с двойна инфлация за скъпата магистрала "Хемус". Общата цена е 3 млрд. лв., а не 3,5 млрд. лв., казаха от агенцията и уточниха, че това била прогнозна цена, която не може да се надвишава. Предишната е била 2 млрд. лв. - с възможност за надвишаване. Съответно, прогнозата цена тогава е надвишена с 68%: АПИ се оправда с двойна инфлация за рекордно високата цена на АМ "Хемус".

Строителството на „Хемус“, която трябва да свързва София и Варна, започва на 4 октомври 1974 г., още по времето на Тодор Живков. Лотове 1, 2 и 3 от общо 10 още не са завършени на 100%, други са в ход за издаване на разрешение за строеж. Лот 4 ще е готов през 2028 г., уверява настоящият министър Иван Иванов. Цялостно магистралата може да е готова до 2030, прави уговорка той.

Какви дейности са се извършвали на лот 4 и 5 още през 2021 г.?

Участък 4 е от края на пътен възел „Плевен“ до път III-301, включително пътен възел „Летница“ от км 139+340 до км 166+144.09, с дължина 26,804 км. През септември 2021 г. отчуждителният акт е бил в процедура по връчване на заинтересованите лица. Към 3 септември същата година няма одобрена проектна документация, няма издадено разрешение за строеж, съответно няма подписан протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво. ДНСК обаче установява чрез заснемане с дрон от фирма „Мапекс“ АД, че на този лот се прави отнемане на хумусния слой, има изградени водостоци и оформено пътно легло.

Участък 5 е от края на пътен възел „Летница“ до Павликени, от км 166+144.09 до км 189+344, с дължина 23,2 км. Към септември 2021 г. няма отчуждителен акт – тогава се набавят документи за собственост и данни за собствениците от общините Ловеч и Павликени. Към 3 септември същата година няма одобрена проектна документация, няма издадено разрешение за строеж, съответно няма подписан протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво. Само че се прави отнемане на хумусния слой, като се включва и пътен възел, а от км 177+500 до км 178+750 се извършват изкопни работи, показва докладът.

Още: Регионалният министър каза кога може да бъде завършена магистрала "Хемус"

"Хемус" и източените пари

Около строежа на АМ „Хемус“ бяха направени разкрития за злоупотреби, основно от бившия вътрешен министър Бойко Рашков, довели до разследване на прокуратурата.

Снимка: Борислав Колев, БГНЕС

Основен обвиняем по делото е бившият футболен съдия Борислав Колев. Той беше обвинен за изпиране на над 53 млн. лв., предназначени за строежа на Лот 5 от автомагистрала "Хемус". В края на 2021 година стана ясно, че той е човекът, при когото са пристигнали всички пари, изтеглени на 52 трансакции между юни 2020 и септември 2021 г., след като са били пренасочени по сметки на кухи фирми. Според прокуратурата Колев е участвал в създаването на мрежа от такива фирми, като набирал и мотивирал различни лица да станат фиктивни управители.

Още: Обвиняемият по аферата "Хемус" почна да посочва имена

Обвиняемият за пране на пари по делото започна да посочва и други участници в схемата още през май 2022 година. Той е съобщил кой е човекът, който е вземал парите, след като са били теглени от банката. Разказал и за друг мъж, който е организатор в схемата - Георги Георгиев. Твърди, че той го е придружавал при тегленето на милионите от сметки на кухи фирми.

Още 8 души получиха обвинения. Деветимата са обвинени за ръководене и участие в организирана престъпна група, длъжностни присвоявания и пране на пари.

И Рашков, и друг бивш вътрешен министър – Иван Демерджиев, заявиха, че пари за изграждането на „Хемус“ са били влагани в строежа на хотел: Рашков показа снимки: Парите за "Хемус" са отишли за луксозни вили.

Разследването за източените милиони приключи през август 2023 г., но и до момента няма яснота какво се случва оттук насетне.

Снимка: БГНЕС

„След приключване на процедурата по предявяване на разследването наблюдаващите прокурори ще преценят предпоставките за изготвяне и внасяне на обвинителен акт в Софийски градски съд, за което обществеността ще бъде своевременно уведомена“, гласи прессъобщението на държавното обвинение“, което датира от 24 август 2023 г.

Още: Съдът: Хора на високи държавни позиции са замесени в схемата за пране на пари от АМ "Хемус"

Иначе след падането от власт на последното правителство на Бойко Борисов строежът на „Хемус“ буквално спря. В основата на забавянето бяха споровете за индексиране на два договора, подписани в края на 2018 г. и 2019 г. Те бяха за доизграждането на участъка между пътните възли "Боаза" и "Буховци" (238 км) за близо 2,7 милиарда лева.

Още: Прокуратурата призовава Рашков след думите му за пари от "Хемус", изтекли към "приближени на ГЕРБ фирми"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес