Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс (НК), с който се завишават санкциите за изтезания на животни и се създават нови, по-тежко наказуеми състави на престъплението - когато стореното е заснето с цел разпространение или от две и повече лица, съобщават от правителствената пресслужба след края на заседанието на кабинета в сряда.
Новината е дългоочаквана на фона на широките обществени протести след жестокия случай със садистите на животни от Перник.
В предложените промени е записано, че когато престъплението е с користна цел, в изпълнение на решение на организираната престъпност или представлява опасен рецидив се предлага наказанието вече да е лишаване от свобода от 3 до 10 години и глоба от 5000 до 20 000 лева, а в особено тежки случаи - от 3 до 12 години затвор и глоба от 10 до 30 хиляди лева. Това е наказателноправният отговор на "садизма като бизнес".
Още: В защита на животните: Протести в над 20 български града (ВИДЕО)
Съгласно закона от 2011 г. насам, изтезание на животно е налице тогава, когато бъде проявена жестокост към гръбначно животно, с което му бъдат причинени противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане (чл. 3256 НК). През 2023 г. санкциите за изтезание на животни бяха завишени, но явно нямат необходимия и достатъчен възпиращ ефект - напротив, практиката на правоприлагащите органи показва, че подобни деяния дори ескалират и станалите известни случаи на измъчване на животни, съпроводени със садизъм, налагат незабавна институционална реакция.
Снимка: БГНЕС
И още промени
Освен новите състави, одобреният законопроект предвижда също завишаване на максималния срок на наказанието лишаване от свобода по основния състав на престъплението - от 4 на 5 години. Въвежда се и санкция „лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност“, ако извършителите на престъпленията са ветеринарни лекари или други лица, ангажирани с отглеждането и грижата за животни.
Още: Наказанията за тормоз над животни: Колко строги ще станат и как е в другите държави? (ВИДЕО)
Предлаганите мерки са израз на решителността да се противодейства на подобни прояви, които скандализират обществото и са израз на трайно и пълно незачитане на обществените порядки и чувство за безнаказаност и непредизвикана жестокост.
Наред с това, за да се улесни разкриването и доказването на подобни деяния, се предлагат изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за специалните разузнавателни средства, които ще позволят органите на досъдебното производство да могат да използват специални разузнавателни средства.
Снимка: БГНЕС
Тъй като престъпният бизнес с животни би могъл да облагодетелства и юридически лица, извършването на престъпление по чл. 325а и чл. 3256 НК става основание за ангажиране на тяхната имуществена отговорност по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Още: "Искаме работеща полиция": Протестите срещу насилието над животни разбудиха депутатите (ВИДЕО)