Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нощна кашлица - лекар разкри какви заболявания издава

20 март 2024, 06:42 часа

Нощната кашлица може да се прояви заради различни заболявания. Руският лекар д-р Татяна Техерова споделя, че този нощен симптом може да е провокран включително от сърдечни заболявания и рак.

Причини за нощна кашлица

Д-р Терехова заявява, че нощната кашлица е симптом, характерен за редица патологии в тялото. Освен с остри респираторни заболявания, появата му например може да се обясни със сърдечно-съдови нарушения.

Алергична кашлица: по какво се различава от простудната кашлица и как да се отървете от нея?

„Нощната кашлица може да е индикатор за редица сериозни заболявания. Сърдечно-съдовите нарушения могат да се проявят чрез този симптом на фона на задух и учестен пулс”, споделя д-р Терехова.

Специалистът добавя, че този симптом може да показва злокачествени тумори.

“Ако кашлицата, внезапно започнала през нощта, продължава дълго време, консултирайте се с лекар. Важно е да не пренебрегвате симптом като кашлица, ако се появява редовно и се влошава през нощта“, казва д-р Татяна Терехова.

Лекарят отбелязва, че коментираният нощен симптом може да бъде провокиран и от алергични реакции, бронхиална астма и заболявания на храносмилателната система.

При гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) възниква рефлексно дразнене на рецепторите за кашлица, което може да доведе до кашлица през нощта, особено при хранене непосредствено преди лягане.

УНГ заболяванията също са честа причина за нощна кашлица. При възпалителни заболявания като ринит (възпаление на носната лигавица) или синузит (възпаление на лигавицата на един или повече параназални синуси) се образува голямо количество лигавичен секрет, който се влива в подлежащите части на дихателните пътища, причинявайки кашличен рефлекс.

Коментираният нощен симптом може да бъде причинена от прекалено сух или студен въздух в помещението. При вдишване се усеща дразнене на лигавицата на дихателните пътища. Това води до рефлексна кашлица.

Ако вдишвате цигарен дим през деня, може да изпитате силна кашлица през нощта. Проблемът може да бъде свързан и с респираторни заболявания с вирусен или инфекциозен характер.

Първото нещо, което трябва да направите, е да подобрите процеса на вентилация в спалнята. Също така не трябва да се допуска термични и химически дразнители да влизат в помещението.

“Важно е да се предотврати развитието на гастроезофагеална рефлуксна болест, тъй като тя често е придружена от коментирания симптом през нощта. Когато ядете, не се навеждайте напред и не лягайте веднага след това. Повдигнете главата си при лягане и не носете прекалено стегнати дрехи. Опитайте се да откажете пушенето и да спрете да пиете алкохол”, съветва още експертът.

Как да се преборим с постоянните храчки в гърлото?Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес