Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: В тази подправка има повече витамин С от лимоните

22 септември 2024, 20:48 часа

Ендокринологът и диетолог д-р Елена Сюракшина коментира ползите от подправката, която съдържа повече витамин С от лимона. 

Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система

Още: Болка между лопатките: Какво я причинява?

Ползи от хряна

Хрянът отдавна се използва като бактерицидно и противовъзпалително средство при вируси и настинки. Той съдържа фибри, етерични масла, фитонциди, много витамин С, както и витамини В1, В2, В3, В6, Е, фолиева киселина и важни минерали: калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, манган, мед и арсен. Концентрацията на витамин С в този кореноплод е по-висока, отколкото в портокалите и дори в лимоните. В това отношение коренът от хрян не отстъпва на плодовете на касиса, отбеляза лекарят.

Сложете тази подпрвка във водата - тя сваля захарта и пречиства тялото

Коренът от хрян съдържа захар, аминокиселини, бактерицидното протеиново вещество лизозим и органични съединения. Летливите вещества, фитонцидите, на които е богат хрянът, могат да убиват патогенните микроби. Специално внимание заслужава гликозидът синигрин, при разграждането на който се получава алилово синапено масло.

Още: Здравен съвет за деня, 2 януари: Лекар: Това е най-полезното сирене за черния дроб и холестерола, яжте по 30 гр на ден от него

Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари

Хрянът действа на организма като стимулант. Когато се използва умерено, той оказва положително въздействие в следните аспекти:

  • апетитът се подобрява;
  • киселинността на стомашния сок се повишава
  • нивата на кръвната захар намаляват;
  • кръвното налягане намалява;

Хрянът има диуретично и холеретично действие върху организма. Смята се за естествен афродизиак. Използването на хрян като компрес може да помогне за облекчаване на болките в мускулите и ставите поради затоплящите му свойства. Хрянът може да помогне при настинки и респираторни заболявания, тъй като помага за разреждане на слузта и улеснява отхрачването.

"Важно е да запомните, че хрянът има доста силен вкус и мирис, така че трябва да се консумира умерено", казва специалистът.

Хрянът съдържа антиоксиданти, витамини B, C, E, K. Микроелементите - бор, калий, калций, силиций, магнезий и натрий също се срещат в изобилие. Така че с негова помощ не е трудно да се компенсира дефицитът на тези вещества, основното е да се балансира диетата, а не само да се яде корен или листа. Силицият повишава еластичността на кръвоносните съдове, прави косата, ставите и костите по-здрави, а други полезни вещества спомагат за усвояването му в организма.

Още: Здравен съвет за деня, 1 януари: Лекар: Пийте ги след преяждане, това са най-добрите чайове за храносмилането

Още: Лекар: Яжте тези храни след празниците и червата ви ще работят като часовник, здравен съвет за деня, 1 януари

От това растение се правят и тинктури за външно приложение. Лосиони, направени от тази тинктура, дезинфекцират ожулвания, дерматити, гъбични заболявания, прилагат се и при ревматизъм. Можете също да използвате тинктура от хрян за премахване на лунички.

Кога не трябва да ядете хрян?

Разбира се, хрянът не е абсолютно здравословен за всеки. Не трябва да ядете много хрян, ако страдате от бъбречни или чернодробни заболявания, стомашно-чревни заболявания, алергични проблеми или висока киселинност. Също така не трябва да се приема от деца, бременни и кърмещи жени.

"Полезното алилово масло понякога може да бъде и вредно; ако се злоупотребява с хрян, може да възникне изгаряне на стомашната лигавица и гастроентерит. Прекомерната външна употреба също може да доведе до изгаряния по кожата. Не забравяйте, че умереността е необходима във всичко, тогава хрянът ще бъде само в полза на здравето", казва специалистът.

Учени: Това е най-добрата подправка за мозъка

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес