Чаят е една от най-консумираните напитки в света. Обикновено се пие със захар или мед, или чист. Най-доброто време за пиене на тази напитка зависи не само от нейния вид, но и от желания резултат, казва диетологът Авив Джошуа. Експертът споделя и кое е най-доброто време за пиене на чай за отслабване.
Най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Чаят от джинджифил е чудесен за подобряване на храносмилането. Намалява риска от киселини и други стомашни проблеми. Трябва да се пие преди или по време на хранене, за да има изброените ефекти. Подобрявайки храносмилането, този чай оказва положителен ефект върху метаболизма, а от там и върху отслабването.
Лекар: Това е най-добрият чай при грип и настинки
Пиенето на чай на празен стомах помага на тялото да абсорбира хранителни вещества и подобрява метаболизма, което може да насърчи загубата на тегло. Според диетолога зеленият чай е чудесен за отслабване, особено преди тренировка.
Междувременно за добър нощен сън е по-добре да изберете чай без кофеин. Много хора избират чай от лайка, но това е грешка, казва Авив Джошуа. Факт е, че такава напитка е диуретик, което увеличава риска от събуждане посред нощ, за да отидете до тоалетната.
Диетологът отбелязва, че е по-добре да пиете зелен чай сутрин, тъй като той ободрява. За вечерна консумация можете да изберете чай от розмарин, който подобрява съня. Междувременно можете да пиете чай от джинджифил, хибискус и глухарче по всяко време на деня, казва още специалистът.
Чай от бял равнец: Ползи и вреди, които трябва да знаем
Други ползи от зеления чай
Зеленият чай има благоприятен ефект върху цялата система на организма и води до подобряване на общото му състояние. Това се дължи на съдържанието на голям брой различни вещества в него. Ето какви са ползите от консумацията му:
За сърцето и кръвоносните съдове: зеленият чай съдържа алкалоиди, основният от които е кофеинът, но не в чиста форма, а в свързана форма, чието правилно име е "теин". Този елемент има същите ободряващи и стимулиращи свойства като чистия кофеин, но го прави по-нежно. Калият и магнезият, съдържащи се в зеления чай, са много полезни за сърцето. Зеленият чай и чай оолонг постепенно почистват стените на кръвоносните съдове в тялото от натрупаните мазнини и предотвратяват натрупването на нови. Зеленият чай съдържа и много витамин Р, който помага на кръвоносните съдове и капилярите да станат по-еластични и еластични, като по този начин ускорява кръвообращението и нормализира кръвното налягане.
Защо се пие чай от глог при високо кръвно?
Стомах, инфекции, отравяния: полезните свойства на зеления чай включват антисептичен и антибактериален ефект. Чаят потиска гнилостните процеси в червата, неутрализира токсините и унищожава патогенните бактерии.
Коса, нокти, зъби, кости: висококачественият зелен чай съдържа от 4 до 7% макро и микроелементи. Калцият, флуорът и фосфорът участват в образуването на костната и зъбната тъкан. Благодарение на това, при постоянна консумация на зелен чай, зъбният емайл се укрепва и рискът от кариес се намалява. Цинкът, съдържащ се в чая, ще ви помогне да се отървете от чупливи нокти и косопад.
Как точно се прави чай от карамфил
Токсини, свободни радикали, радиация: зеленият чай съдържа катехини, които са свързани компоненти на полифенолите. Самите полифеноли все още не са напълно проучени, но мощният им антиоксидантен ефект е доказан. В тялото полифенолите реагират с токсини, канцерогени и други чужди вещества, след което всички те се отделят от тялото естествено непроменени.
"Учените твърдят, че зеленият чай може да се използва като превантивно средство срещу рак. Въпреки че това свойство на полифенолите все още не е напълно проучено", казва лекарят.
Стрес, централна нервна система: полезните свойства на зеления чай включват неговия лек психостимулиращ ефект. Повишава възприемчивостта и чувствителността на нервната система, изостря функционирането на зрението и другите анализатори, концентрира вниманието и подпомага усвояването на информацията, ускорява мисловния процес, подобрява настроението и създава медитативно настроение.
При смесване на билки за чай - Кои правила задължително трябва да следваме
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!