Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тези промени в тялото издават диабет

11 октомври 2023, 15:19 часа

Захарният диабет е едно от най-опасните заболявания, което изисква повишено внимание и постоянно наблюдение от лекар. В противен случай то може да промени напълно начина на живот. Липсата на лечение може да доведе до влошаване на зрението и дори до загуба на единия или двата долни крайник.

Ендокринологът Марина Юшченко препоръчва да следите внимателно всички промени в поведението и благосъстоянието ви. Лекарят изброи симптомите, които се проявяват в най-ранния стадий на заболяването и всеки може да ги забележи. Те включват постоянен глад, рязко отслабване, силна жажда, често уриниране.

Най-ранните симптоми на диабет

Ето симптомите, за които е важно да следите:

Постоянен глад – обикновено се появява се сутрин, след обилен обяд и настъпва в момента на заспиване. Както отбелязва експертът, това състояние се развива от факта, че тялото не получава достатъчно глюкоза в инсулинозависимите тъкани (мускулна, мастна тъкан, черен дроб). В резултат на това възниква хроничен дефицит на хранителни вещества за клетките и започва разграждане на протеини. Резултатът е постоянно чувство на глад, което трудно може да се потуши.

Лекар: Пийте вода с този зеленчук, за да се предпазите от диабет

Рязко намаляване на телесното тегло - това е естествено развитие на събитията, поради постоянния глад. Пациентите със заболяването от тип 2, напротив, отбелязват, че са наддали значително тегло и не могат отслабват, въпреки усилията си.

Силна жажда дори през зимата - това се дължи на повишаване на нивата на кръвната захар, което води до дразнене на центъра за жажда.

Чести посещения в тоалетната - увеличаването на дневното количество урина и повишената нужда от пиене са други признаци на коментираното заболяване.

„В допълнение, някои хора могат да получат влошаване на зрението, крампи на краката и често изтръпване на крайниците. Нито един от симптомите не трябва да се пренебрегва. В крайна сметка, колкото по-рано се диагностицира заболяването и започне лечението, толкова по-скоро човек може да се върне към нормалния живот“, казва лекарят.

Най-честите причини за заболяването са:

  • неизправност на имунната система, поради което атакува клетките на панкреаса;
  • генетични заболявания, които нарушават чувствителността на тъканите към глюкоза, променят функционирането на панкреаса и намаляват или напълно спират синтеза на инсулин, необходим за усвояването на глюкозата;
  • вирусни инфекции - рубеола, Epstein-Barr вируси, ретровируси могат да проникнат в клетките на панкреаса и да унищожат органа;
  • хронични заболявания, които засягат панкреаса - кистозна фиброза, панкреатит , хемохроматоза;
  • ендокринни заболявания - синдром на Кушинг, акромегалия;

Още: Лекар: Тази напитка сваля захарта и блокира диабета

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес