Хората в три групи трябва да се изследват за диабет тип 2, според руския ендокринолог д-е Юлия Атамова. Експертът изброява кои са те.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Хората, които са с най-висок риск от диабет
"Тези, които имат индекс на телесна маса над 25, жени с анамнеза за гестационен захарен диабет и всички над 35 години, са с по-висок риск от диабет", казва ендокринологът д-р Юлия Атаманова.
Лекар: Едва ли предполагате, че това може да доведе до диабет
„Хората с ИТМ над 25, тоест с наднормено тегло, на всяка възраст, които имат поне един от следните рискови фактори, трябва да бъдат изследвани. Те включват захарен диабет при родителите, наличие на сърдечно-съдови заболявания, кръвно налягане над 130/80, синдром на поликистозни яйчници и заседнал начин на живот. Жени с анамнеза за гестационен захарен диабет, който се появява по време на бременност, и всички хора над 35 години също трябва да бъдат изследвани. Възрастта също е рисков фактор за развитие на диабет тип 2“, казва д-р Атаманова.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Според нея за първоначалната диагноза лекарят може да назначи изследвания като глюкоза на гладно, орален тест за глюкозен толеранс и тест за гликиран хемоглобин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
„Основната причина за диабета е затлъстяването. Наднорменото тегло води до инсулинова резистентност. Това се случва, когато чувствителността на клетките към инсулин намалява. При това състояние панкреасът започва да произвежда повече инсулин, за да доставя глюкоза в клетките и да поддържа нивата на кръвната захар в нормални граници. Това работи в началото, но с течение на времето резистентността на тялото към инсулин се увеличава и панкреасът се „изтощава“. В резултат на това нивото на глюкозата в кръвта се повишава и остава високо – възниква преддиабет или диабет”, казваа лекарят.
Специалистът подчерта, че за да се намали рискът от развитие на диабет е необходимо да се поддържа нормално телесно тегло, да се храним балансирано, да се откажем от пушенето и да бъдем физически активни.
Симптоматични прояви на диабет
Диабетът от първи тип се развива остро, докато този от втори тип се развива в продължение на няколко години. Най-често диабет тип 2 се диагностицира след 50-годишна възраст. Няма полови разлики в симптомите между жените и мъжете.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Първите признаци на диабет при възрастни и деца са еднакви: често уриниране, особено през нощта, и постоянна жажда. Това са основните, класически симптоми на диабет. Следва жажда за сладко и чувство на постоянен глад с липса на ситост. Това включва и очевидни признаци на умора и мускулна слабост. Всичко това се дължи на дефицит на глюкоза в клетките.
Впоследствие полидипсията и полиурията водят до дехидратация. Пиенето не утолява жаждата, дори да е повече от 3 литра на ден. Има постоянна сухота в устата. Често след хранене такива пациенти се прозяват, чувстват се сънливи и страдат от постоянна слабост. Пациентите с диабет се характеризират с бавно зарастване на всякакви ожулвания и драскотини. Често има гадене, учестено дишане и пулс (пристъпи), сърбеж по кожата и гениталиите, загуба на тегло. Зрителната острота намалява, появява се изтръпване на крайниците.
Диабет тип 2 се характеризира с допълнителни симптоми:
- хиперхидроза на главата;
- качване на тегло;
- уринарна инконтиненция;
- нощно събуждане;
Лекар: Какво трябва да включва най-добрата закуска при диабет
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!