Руският кардиолог д-р Валентина Байдина разкри защо много хора умират по време на сън.
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
Смърт по време на сън - каква е причината за това
Експертът споделя, че при съществуващи сърдечни проблеми рискът от смърт увеличава промяната във фазите на съня.
По колко часа трябва да спят възрастните хора, за да се предпазят от деменция?
Кардиологът д-р Байдина обясни в интервю защо може да настъпи смърт насън. Лекарят пояснява, че в тези обстоятелства инсултите или инфарктите често водят до смърт, които се развиват под влиянието на промяна на фазите на бърз и бавен сън.
Още: 10 пресни храни, които да добавите към менюто си през пролетта
Още: Учени откриха тревожна връзка между високото кръвно и бутилираната вода
„Преминаването от една фаза на сън към друга осигурява доста сериозно натоварване на сърдечно-съдовата система. Ако човек има сърдечни проблеми, това натоварване може да бъде фатално и да доведе до инфаркт или инсулт”, споделя д-р Валентина Байдина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Според кардиолога рисковата група в това отношение са хипертониците, както и хората, които имат нарушения на сърдечния ритъм. Освен тях в риск са възрастните хора, мъже над 40-45 години, жени на 60 и повече години. Кръвните съсиреци също провокират склонност към смърт по време на сън. Най-вече тези, които се образуват в разширени вени. Причината за смъртта по време на сън може да е и съществуваща атеросклероза. При тези патологии могат да се появят аритмии при спящите, което води до белодробна емболия.
Учени разкриха защо НЕ трябва да се спи по 8 часа
Д-р Байдина отбелязва, че външните симптоми на опасно състояние при спящ човек са цианоза на кожата, както и много студени крайници.
Още: Този прост навик ще намали холестерола ви
Още: Тази диета забавя стареенето
Лекарят съветва хората на средна възраст да контролират кръвното налягане и пулса си. Освен това, след 40 години, трябва да се подлагате на периодични профилактични прегледи при кардиолог и терапевт.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!