Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри какво ще се случи с холестерола ви, ако ядете малини 3 пъти седмично

02 октомври 2023, 13:48 часа

Maлините са не само едни от най-вкусните, но и най-полезните плодове. Червените малини, естествен продукт за здраве и дълголетие, са известни със своята антиоксидантна активност, също като къпините съдържат витамини C, E, B4, B3, B5, K, магнезий, калций, фосфор и фибри. Но малко известна е способността им да намаляват нивата на холестерола. Това споделя д-р Венера Аверкиева - диетолог в Университетската клиника на Казанския федерален университет. Според нея всеки възрастен трябва да яде 100 - 120 грама от тези плодове три пъти седмично - тоест около половин чаша. Освен това, най-добре е да е смес от сезонни горски плодове.

Други ползи от малините

Тези плодове съдържат по-малко пестициди. Експертът посочва червените боровинки, ягодите, малините и къпините като най-ценните горски плодове. Коментираният червен плод има антипиретични свойства, унищожава стафилококи, спори на гъбични инфекции - те също са добри през зимата под формата на конфитюр. Наборът от полезните вещества в него оказва положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, намалява холестеролните нива в кръвта, както и кръвното налягане. В допълнение, тези плодове имат диуретично, холеретично и слабително действие.

Лекар разкри кой НЕ трябва да яде малини

Едно от основните качества на малината е нейната антиоксидантна активност. Комплексното въздействие на редица неблагоприятни фактори (от електромагнитно и ултравиолетово лъчение до радиоактивно и токсично замърсяване) води до излишък на свободни радикали в организма и окисляване на макромолекулите, което нарушава баланса на естествената антиоксидантна система и води до разрушаване на клетките. Храните с висока антиоксидантна активност, като малиновите плодове, възстановяват този баланс. Основните естествени антиоксиданти са флавоноиди, фенолни съединения, антоцианини, витамини С и Е, каротеноиди и др., които присъстват в изобилие в малиновите плодове.

В древни времена лечителите вярвали, че кондензираният сок от малини помага за успокояване на жлъчната топлина и премахване на жлъчните лишеи, каша от смлени листа, наложена върху кожен обрив, помага при уртикария и рубеола, а отвара от корените на храста помага при проказа.

Традиционната китайска медицина препоръчва малините при очни заболявания (зачервяване, възпаление и дори слепота), зъбобол, за отстраняване на пикочната киселина и стимулиране на уринирането. Листата на растението се използвали като кръвоспиращо средство, а плодовете се препоръчвали за подобряване на храносмилането.

В тибетската медицина листата и младите филизи на растението се използват за лечение на остри и хронични инфекциозни заболявания, неврастения и възпаление на периферните нерви.

Още: Билката, благодарение на която ще берете малини в кофи

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяването се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес