Чесънът е чудесен за гарниране на салати, тестени изделия или гювечи. Той винаги придава неповторим вкус на ястията. Самата грудка се счита за много полезна, но трябва да се консумира в умерени количества.
Чесънът съдържа много полезни вещества - витамини B1, B2, B6, C и E. Въпреки че ще трябва да изядете цяла глава, за да получите поне половината от дневната доза от тези полезни вещества, това не причинява вреда.
„Чесънът е добър източник на минерали, богати на калий, магнезий и фосфати. Тези хранителни вещества могат да бъдат намерени и в други видове зеленчуци и плодове, така че те не са това, което прави този зеленчук уникален“, споделя диетологът Василиса Пономарева.
Ако лукът и чесънът са започнали да пожълтяват, полейте ги с това и ще растат с големината на юмрук
Чесънът дължи аромата и мириса си на определени съединения, съдържащи сяра. Звездата сред тях е алиин. Това вещество се превръща в тялото в други серни съединения, като алицин и аджоен.
Тези вещества са истинско чудотворно лекарство: те са антиоксиданти, които действат срещу причиняващите рак свободни радикали. Алицинът е добър и за здравето на сърцето, понижава кръвното налягане, регулира холестерола и има противовъзпалителни ефекти.
Какво ще се случи, ако прекалите с чесъна
"Алицинът има един страничен ефект: той насърчава производството на храносмилателни сокове, в някои случаи също така дразни храносмилателния тракт, което може да причини киселини, особено ако чесънът се яде суров. В редки случаи алицинът причинява и главоболие", допълва д-р Пономарева.
Чесънът ще стане 2 пъти по-едър, ако го полеете с това
В чесъна има и други вещества, а именно фруктани, които могат да доведат до храносмилателни проблеми. Фруктаните са вериги от захари, които някои хора не могат да усвоят правилно, което води до подуване на корема.
Кога трябва да спрете да ядете чесън?
Хората, приемащи разредители на кръвта или антихипертензивни лекарства, трябва да са наясно с антикоагулантните ефекти на чесъна. Като предпазна мярка е необходимо да избягват този зеленчук или добавките с него.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!