Дефицитът на витамин Д е сериозен проблем, засягащ голяма част от хората. Според руския гастроентеролог д-р Лебедева при доказан недостиг не е достатъчно единствено да се приема добавка, а и тя да се съчетае с правилните вещества
Няма да можете да попълните дефицита на коментирания витамин, ако в тялото ви няма достатъчно магнезий, отбелязва гастроентерологът.
Правилен прием на витамин Д
Отговаряйки на въпроса как да приемаме правилно коментираното хранително вещество, д-р Лебедева препоръчва:
„Ако има дефицит на витамин D, в повечето случаи има и дефицит на магнезий. Следователно попълването започва с магнезий, в противен случай витаминът не се активира. От колко магнезий се нуждаете? Средно 400-600 mg/ден“.
Лекар: Тези хора трябва да приемат витамин D
Това е витамин от групата на мастноразтворимите витамини. Той навлиза в човешкото тяло в малки количества чрез храната, а синтезът в тялото е възможен само когато UV лъчите попаднат директно върху кожата. За да може този витамин, получен от храната и синтезиран в организма под въздействието на ултравиолетовите лъчи, да „заработи“ напълно в тялото и да стане биологично активен, в бъбреците и черния дроб протича сложен процес, състоящ се от редица химична реакция.
В допълнение към хранителните добавки, храненето ще помогне за попълване на дефицита на магнезий. В диетата трябва да се включат тиквени семки, ядки, варива, банани и др.
Полезно е да знаете, че магнезият е вторият най-разпространен минерал в човешкото тяло след калция. Заедно с калция и фосфора той е част от човешките кости и зъбния емайл.
Полезни свойства на магнезия:
- Подобрява мускулната функция, помага да се отървете от нощните болезнени спазми в мускулите на краката.
- Магнезият има детоксикиращи и холеретични свойства, помага за прочистване на тялото от токсични вещества и намалява съдържанието на "лош" холестерол.
- Заедно с витамин B6 предотвратява образуването на камъни в бъбреците. Недостигът на магнезий възниква при диария, бъбречни заболявания, лечение с диуретици, злоупотреба с алкохол, стрес, гладуване, токсикоза и диабет.
Кой е изложен на риск от недостиг на коментирания витамин? Към рисковата група спадат:
- бременни жени, кърмачки;
- пациенти с хронична бъбречна/чернодробна недостатъчност;
- пациенти с костни заболявания ( хиперпаратироидизъм , остеомалация, остеопороза);
- затлъстели хора;
- болни от туберкулоза;
- възрастни хора (60+);
- хора с тъмна кожа (деца и възрастни)
Oще: Лекар: Това е най-добрият витамин за хората над 70 години
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.