Приемът на станини (лекарства за сваляне на високия холестерол) не трябва да се комбинира с определени храни. В случая не трябва да се ядат хибридни цитрусови плодове, докато се приемат статини, които понижават нивата на холестерола в кръвта. Това споделя руският лекар д-р Сабина Делманова. Според нея тази комбинация е опасна за черния дроб и мускулната тъкан.
Храните, които не трябва да се комбинират с лекарства за висок холестерол
"Статините, които понижават нивото на холестерола в кръвта, не трябва да се комбинират с грейпфрут, помело и различни хибридни цитрусови плодове. Веществата, които съдържат, блокират чернодробния ензим, който обработва статините. В резултат на това може да се увеличи концентрацията на статини в организма, което ще доведе до проблеми с черния дроб и ще доведе до разрушаване на мускулите", казва още Делманова.
Лекар: Този плод ликвидира високия холестерол - яжте го всеки ден
Грейпфрутът съдържа съединения, които могат да повлияят на метаболизма на някои статини, което води до по-високи нива на лекарството в кръвта и повишен риск от странични ефекти. Други цитрусови плодове, като портокал, мандарина и лимон, нямат този ефект, така че могат да се консумират без ограничения.
Освен това, по време на лечение на атеросклероза, трябва да ограничите приема на храни с високо съдържание на наситени и трансмазнини, като пържени храни, тлъсто месо и бързо хранене. Тези храни могат да допринесат за повишени нива на холестерол, което затруднява постигането на целите на лечението.
Лекар: Как доматеният сок влияе на холестерола
"Алкохолът също трябва да се избягва, докато приемате статини, тъй като алкохолните напитки могат да увеличат риска от увреждане на черния дроб, което също е потенциален страничен ефект на този клас лекарства. Като цяло е важно да се храните балансирано и здравословно, докато приемате хапчета за холестерол и да обсъдите всички хранителни проблеми с Вашия лекар", допълва експертът.
Какво представляват статините и как действат?
Статините са лекарства, които се използват за коригиране на нивата на холестерола в кръвта. Холестеролът е подобно на мазнини вещество, което изпълнява много важни функции в тялото. Например, той е в основата на мембраните на всички клетки, а също така участва в синтеза на някои хормони и храносмилането.
Лекар: Мед - как влияе на холестерола и подходящ ли е за диабетици
Холестеролът не може да се „движи“ през съдовете сам; той се прикрепя към протеините. Комбинацията му с протеин-носител се нарича липопротеин. Липопротеините с висока плътност (HDL) доставят холестерол до клетките и пренасят излишния холестерол в черния дроб, където се отстранява от тялото - поради което HDL се нарича "добър" холестерол.
Липопротеините с ниска плътност (LDL) пренасят холестерола от черния дроб до тъканите на тялото и когато са в излишък, могат да се „залепят“ по стените на кръвоносните съдове, образувайки атеросклеротични плаки. Поради атеросклерозата се нарушава притока на кръв в съдовете и се увеличава рискът от сърдечно-съдови заболявания, включително инсулт, инфаркт, сърдечна недостатъчност и други. Ето защо LDL се нарича "лош" холестерол.
Причини за висок холестерол
Повишаването на нивото на "лошия" холестерол в кръвта се нарича хиперхолестеролемия. Има наследствени форми, свързани с генни дефекти. Но често това се случва поради нездравословен начин на живот.
Кардиолог: Какво е липиден профил и какви трябва да са стойностите му за здраво сърце
Ето някои фактори, които могат да доведат до хиперхолестеролемия:
- лошо хранене, като излишък на наситени мазнини и трансмазнини в диетата
- затлъстяване
- ниска физическа активност - редовните упражнения помагат за повишаване на нивата на HDL в кръвта, предпазвайки от атеросклероза.
- пушене
- алкохол - може да повиши нивата на общия холестерол.
- Възраст - хиперхолестеролемията може да се появи дори при малки деца, но е много по-честа при хора над 40 години, тъй като с възрастта черният дроб става по-малко способен да отстранява LDL.
Кардиолог: Как маслото влияе на холестерола и полезно ли е за сърцето
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!