Медът съдържа значително количество бързи въглехидрати (захари), които могат да натоварят допълнително два органа и да влошат наличните заболявания, свързани с тях. Според руския лекар д-р Константинова този продукт натоварва панкреаса и бъбреците. Освен това той има висок гликемичен индекс, така че не се препоръчва употребата му при хора със захарен диабет тип I и II, както и при хора със затлъстяване, подчертава терапевтът.
Според нейните съвети, този полезен продукт е по-добре да се консумира през първата половина на деня като самостоятелна храна, без да се претопля над 40 градуса, за да се запазят полезните му свойства.
Мед - лекар разкри как е правилно да се яде за повишаване на имунитета
Експертът не препоръчва консумираното количество на ден да надвишава 50-100 гр. Тази препоръка се отнася дори за напълно здравите хора.
Други полезни свойства на меда
Този продукт съдържа 13-22% вода, 75-80% въглехидрати (глюкоза, фруктоза, захароза), както и малки количества витамини В1, В2, В6, Е, К, С, каротин (провитамин А), фолиева киселина. Преди да започне производството на захар от тръстика и цвекло, коментираният продукт е бил основен подсладител в руската, европейската и повечето други кухни.
Вкусен и ароматен сам по себе си, подобрява вкуса на храната, добре се абсорбира и усвоява. По-лесно смилаем в организма от обикновената захар. Интересното е, че този продукт има двоен ефект върху апетита: засилва отслабения апетит, а при хората, при които е повишен го потиска. Също така има двоен ефект върху секреторната функция на стомаха: или я повишава, или я намалява, в зависимост от начина и условията на употреба. Има нормализиращо и слабително действие върху червата при бавна перисталтика и запек, особено в комбинация с пшенични трици.
Употребата на този пчелен продукт в комбинация с ацидофилно мляко и други ферментирали млечни продукти помага за възстановяване на нормалното състояние на чревната микрофлора. Този нормализиращ ефект може да е от полза при ферментационни и гнилостни процеси в червата, причиняващи прекомерно образуване на газове и подуване на корема. Особено ефективен е коментираният продукт при дисбиоза. Бързото му усвояване от червата и навлизането му в черния дроб стимулира разнообразните му функции и има благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата и нервната система.
При редовен дневен прием на 100 гр вместо захар са отбелязани повишаване на метаболитните процеси, забележимо повишаване на мускулната ефективност и сърдечната контрактилност. Редовният прием на продукта допринася не само за добро здраве и работоспособност, но и за запазване на младостта и удължаване на живота. В различни страни продуктът традиционно се използва като противоотрова при отравяне с растителни, животински и минерални отрови.
Той съдържа антибиотици - фитонциди, които инхибират пролиферацията на някои пиогенни бактерии, по-специално стафилококи и стрептококи, както и някои протозои - причинители на трихомонадни заболявания;
Още: Мед: Лекар разкри кога и защо е вреден
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.