Кашуто е номер 1 при ядките, има множество ползи за организма, вкусно и засищащо.
Кашуто е питателна и вкусна закуска, богата на здравословни мазнини, протеини, фибри, основни витамини и минерали. Тo обаче имат и своята „тъмна страна“, поради което е необходимо да се консумира умерено.
Вижте още: Лекар: Портокали - как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат от диабетици
А именно кашуто е много калорично, затова е важно да се отбележи, че е необходимо да се яде умерено. Препоръчително е да са до 10 броя на ден или една малка шепа. Ако следвате това правило, кашуто ще бъде ваш съюзник дори когато става въпрос за отслабване.
Според USDA, Службата за селскостопански изследвания на Министерството на земеделието на САЩ, 100 грама кашу съдържат 553 калории. Същото количество съдържа 44 грама мазнини, от които 8 грама са наситени мазнини.
От друга страна, кашуто съдържа нула витамин С и витамин D, но е богато на витамин В6, който е толкова много в 100 грама, че може да задоволи дори 20 процента от дневната нужда от този витамин. B6 е важен за нормалната мозъчна функция, допринася за предотвратяването на различни нервни и кожни заболявания, намалява гаденето и забавя стареенето.
Списъкът с минерали включва калий (660 mg на 100 грама), натрий (12 mg на 100 грама) и желязо (6,68 mg на 100 грама). Източникът на магнезий също е важен, с 292 mg в 100 грама кашу.
Тези ядки също са богати на протеини, с 18 грама на 100 грама, според USDA. Богато на протеини, здравословни мазнини и антиоксиданти като полифеноли, кашуто предлага редица значителни ползи за здравето.
Ползи от консумацията на кашу:
Полезно за здравето на сърцето
Кашуто съдържа здравословни мазнини, фибри и основни минерали като мед, магнезий и калий, които могат да подобрят здравето на сърцето чрез понижаване на нивата на холестерола и кръвното налягане. Умерената консумация на кашу може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания и да подобри цялостното здраве на сърцето.
Предотвратяване на инсулт
Магнезият в кашуто може да помогне за намаляване на риска от инсулт. Тази връзка е най-очевидна при хеморагични инсулти, които са резултат от отслабен съд, който излива кръв в мозъчната тъкан след разкъсване.
Регулират кръвната захар
Кашуто има нисък гликемичен индекс, който помага за предотвратяване на пикове на кръвната захар. Докато високото съдържание на фибри забавя усвояването на захарта в кръвта, здравословните мазнини подобряват инсулиновата чувствителност. Ползите от въвеждането на кашу като част от балансирана диета могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар при хора, които имат диабет или са изложени на риск от развитие на диабет.
Подобрено здраве и функция на мозъка
Кашуто е богато на антиоксиданти и основни хранителни вещества, които могат да подобрят здравето и функцията на мозъка.
За здрави кости
Магнезият също е жизненоважен за здравето на костите. Магнезият работи добре с калций и витамин D, които правят костите здрави. Яденето на кашу е полезно за здравето на костите и по още една причина – съдържащият се в тях витамин К помага за поддържане на плътността на костите и намалява риска от остеопороза.
Укрепва имунната система
Цинк, мед и витамин Е са само част от минералите, присъстващи в кашуто, които помагат за укрепване на имунната система. Имунните клетки се нуждаят от цинк и мед, за да растат и функционират. Витамин Е е мощен антиоксидант и може да предпази клетките от увреждане и да намали оксидативния стрес и възпалението.
Вижте още: Повишава ли се кръвната ни захар докато спим през нощта?
Колко кашу може да се яде?
Както вече казахме, кашуто трябва да се консумира внимателно. Препоръчителната дневна доза ядки кашу е до 10 броя на ден. Ако използвате кашу като източник на здравословни мазнини и протеини, можете да консумирате около 15 броя на ден.
От друга страна, твърде много кашу може да причини лошо храносмилане и може да доведе до наддаване на тегло в дългосрочен план.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!