Захарният диабет тип 2 носи доста значителни ограничения върху консумацията на лесно смилаеми въглехидрати - точно такива съдържат мандарините. Това означава, че консумацията на този плод може значително да повиши нивото на гликемия (кръвна захар). Какво да направите, за да не се случи това? Руският ендокринолог д-р А. Подхватлина дава отговор на този въпрос.
Как е правилно да се ядат мандарини при диабет?
“Обикновено позволявам на моите пациенти с диабет тип 2 понякога да ядат този плод, но при спазване на определени правила - не повече от 2-3 мандарини на ден!”, казва лекарят.
Мандарини - 6 суеверия и народни знаци, свързани с тях
“По-добре е да се “откажете“ от удоволствието да ядете този плод за няколко дни, тъй като тялото може да не успее да се справи с голямо натоварване от бързи въглехидрати”, допълва ендокринологът.
Лекарят съветва също така този плод да се консумира за десерт, след хранене.
“Избягвайте да хапвате мандарини преди хранене - с изключение на ситуациите, когато захарта ви вече „пада“ и трябва да я „повдигнете“ с бързи въглехидрати. Разбира се, в този случай е по-добре да използвате сок - с бързото развитие на хипогликемия, трябва да получите въглехидрати възможно най-скоро, без да се разсейвате от изтощителното обелване на плода, дъвченето на пулпата и изплюването на семената”, казва д-р Подхватлина.
Експертът препоръчва и ограничаване на другите лесно смилаеми въглехидрати в „мандаринените дни“.
“Понякога пациент с диабет тип 2 (с компенсация на заболяването) може да си позволи малко парче шоколад и други „сладкиши“. Но в „мандаринен“ ден е по-добре да ограничите допълнителните „бързи“ въглехидрати, за да избегнете повишаване на гликемията”, казва ендокринологът.
Също така лекарят не препоръчва избягването на сладки мандарини и заместване им с по-кисели освен ако това не съвпада с вашите вкусови предпочитания.
“Няма нужда да се „измъчвате“ с кисели мандарини с надеждата, че са „по-здравословни“ и съдържат по-малко захар. Мандариновата киселина не е ниско съдържание на въглехидрати“, а високо съдържание на лимонена и други органични киселини. Количеството въглехидрати в различните разновидности не се различава значително”, казва лекарят.
Експертът съветва още: “Следете нивата на кръвната си захар, не пропускайте планираното лечение, консултирайте се с лекар своевременно, за да коригирате високите нива на гликемия. При умерено повишаване на кръвната захар, разходка на чист въздух или друга физическа активност, одобрена от Вашия лекар, ще помогне за намаляване на захарта”
Лекар: Хората с тези 4 заболявания трябва да забравят за мандарините
Важно: Статията е само с информативна цел. За персонализирани съвети относно храненето, изследванията и лечението на диабет се консултирайте с Вашия лекар.