Сезонните зеленчуци и плодове осигуряват необходимите витамини и микроелементи на организма през зимата. Руският лекар д-р Полина Шубина споделя кои от тях трябва да включите в диетата си през зимата. Редовната им консумация компенсира необходимостта от прием на витамини през този сезон. В списъка с тях попадат тиква, райска ябълка, круши, патладжан и др., както и някои плодове и зеленчуци, които са достъпни през цялата година.
Плодовете и зеленчуците, които заместват витаминните добавки през зимата
“Повишена умора, раздразнителност, сънливост, проблеми с кожата и косата - тези негативни симптоми през зимата могат да показват, че тялото изпитва недостиг на много вещества, витамини и микроелементи. За да ги попълните, често се купуват различни витаминни комплекси и хранителни добавки”, казва доктор Полина Шубина. Тя допълва, че на първо място, трябва да преразгледате диетата си - през зимата трябва да се стремите да включите в диетата си колкото е възможно повече сезонни зеленчуци и плодове.
Лекар: Този витамин понижава холестерола
Лекарят отбелязва, че приемането на фармацевтични витамини не решава проблема с липсата на хранителни вещества в организма. Още повече, че при него рязко нараства рискът от тяхното изобилие, което не е никак полезно.
„Много хора вярват, че приемането на витамини или хранителни добавки е достатъчно, за да се чувстват добре и могат да пренебрегнат ежедневието и правилното си хранене. Но това не е вярно. Приемането на мултивитаминови комплекси ще помогне в повечето случаи, по-скоро има плацебо ефект. Единственото изключение е приемът на витамин D, тъй като той не може да бъде получен в необходимото количество от храната. Проявите на недостига му са слабост, умора и сънливост”, казва лекарят.
Полезно ли е да се яде кората на кивито?
Доктор Шубина назова сезонни плодове, които заместват хранителните добавки и витаминните комплекси през зимата - това са райска ябълка, круши, дюли, боровинки, патладжани, киви, чушки. Растителните продукти доставят на организма витамин С и други витамини, които са от съществено значение за имунитета, а също така съдържат минерали и диетични фибри, необходими за поддържане на баланса на чревната микробиота, чието състояние определя цялостното здраве и имунен потенциал на организма.
Но докторът смята тиквата за истинска зимна суперхрана.
„Тиквата е богата на витамин С, фолиева киселина и витамини от група В, помага за предотвратяване на високо кръвно налягане, ревматоиден артрит, болестта на Алцхаймер и поддържа здрава кожа“, обясни избора си терапевтката.
Лекар: Храни полезни за кръвоносните съдове на мозъка
Говорейки за най-здравословните напитки през зимата, Шубина посъветва да пиете чайове с морски зърнастец, шипка или листа от касис и малина. Лекарят обяснява, че те не само са наситени с витамин С, но и допълват концентрацията на калий в организма, което е полезно за профилактика на заболявания на сърдечно-съдовата система.
Други ползи от тиквата
Тиквата е отличен източник на хранителни каротеноиди. Каротеноидите са естествени растителни пигменти, отговорни за цвета, обикновено червен, оранжев или жълт, в зеленчуците и плодовете. Каротеноидите са жизненоважни за растежа на растенията и фотосинтезата. Тиквата е добър източник на каротеноиди като лутеин, алфа-каротин и бета-каротин. Тези каротеноиди действат като антиоксиданти в тялото, като неутрализират химикали, известни като свободни радикали, които могат да причинят увреждане на клетките. А увредените клетки могат да станат ракови клетки.
Лекар: Ето кои са най-полезните витамини за жените над 40 години
Тиквата не само съдържа диетични каротеноиди, но е и богата на витамин А. Каротеноидите бета-каротин и алфа-каротин могат да се превърнат във витамин А в тялото. Витамин А е от съществено значение за здравословното зрение, тъй като абсорбира вредната светлина в ретината и поддържа правилното функциониране на роговицата. Известно е, че витамин А, лутеин и зеаксантин, намиращи се в тиквата, подобряват зрението при слаба светлина и също така предпазват от очни заболявания.
Лекар: Всички ги пием, но тези витамини могат да провокират главоболие
Важно ! Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.