Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Безсънието може да издава тези заболявания

19 ноември 2024, 12:45 часа

Безсънието често е проява на психични или неврологични патологии, припомня д-р Неделя Чернишова.

Заболявания, които може да причинят безсъние 

Безсънието може да бъде самостоятелно заболяване, но често е и симптом на други заболявания, каза общопрактикуващият лекар Надежда Чернишова. Лекарят отбелязва, че в повечето случаи хората страдат от безсъние под влияние на преумора (както физическа, така и психологическа), както и стрес. В допълнение, то може да бъде провокирано от обстоятелства, свързани с нарушаване на биоритмите на човек и неговия обичаен режим на сън-събуждане. Този вид безсъние, като правило, се елиминира доста лесно, когато човек получи възможност да си почине от работа и рутинни дейности.

"По-серозните случаи е безсънието, което възниква като следствие от други разстройства. Корекцията или терапията на патологията, която го е причинила трябва да бъде идентифицирана", казва д-р Чернишова и добавя, че проблеми със съня могат да възникнат поради заболяване на щитовидната жлеза. В допълнение, безсънието може да е признак за съществуващо психично заболяване или развиваща се деменция. 

Лекар: Сложете тези цветя в спалнята, ще забравите за мухъла и безсънието

„Този ​​проблем се наблюдава при шизофрения, биполярно разстройство, тревожно разстройство и депресия. Освен това безсънието може да бъде симптом на заболявания на нервната система като болестта на Паркинсон, Алцхаймер и да показва началото на деменция“, казва лекарят.

Д-р Чернишова добавя, че жените често страдат от безсъние, което се случва на фона на хормонални промени в тялото им - например при настъпване на менопаузата. Но във всеки случай, ако имате безсъние, което не изчезва или се повтаря, трябва да се консултирате с лекар - особено ако този проблем е възникнал в зряла възраст, подчертава експертът.

Предотвратяване на безсъние

За да не се налага да търсите начини за лечение на безсъние, е необходимо да се вземат превантивни мерки. Специалистът препоръчва следното:

  • лягайте не по-късно от 23:00 часа;
  • спрете да гледате телевизия и да използвате смартфон 2 часа преди лягане;
  • не яжте големи количества храна през нощта, не яжте тежки ястия;
  • не си лягайте с чувство на глад;
  • проветрете спалнята преди лягане;
  • не пийте алкохол, кафе, силен чай;

Дневният сън няма да попречи на заспиването вечер, ако отделите 1-2 часа за него. Но ако заменя нощната почивка, това ще провокира развитието на безсъние.

Сутрешното ставане също е част от профилактиката на безсънието. Трябва да се опитате да ставате по едно и също време и да правите упражнения за подобряване на тонуса. За да не се наруши рефлексът на съня, вечер трябва да си лягате веднага след като се появи сънливост. Не оставайте будни прекалено дълго, за да ядете, четете или гледате филм.

5 есенни храни, които ще ви помогнат да спите по-добре

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес