Калият тясно взаимодейства с натрия в тялото и е отговорен за здравето на всяка наша клетка. Тази двойка регулира кръвното налягане и осигурява здравето на костната тъкан и намалява вероятността от хронични заболявания.
Вижте още: Всички правят тази грешка: Как правилно да измерите кръвната си захар
Калият участва в осигуряването на киселинно-алкалния баланс в организма, функционирането на мускулните и нервните клетки, сърдечните функции, бъбречните функции... Накратко, нашата енергия наистина зависи от нивото на калий в тялото.
Липсата на калий причинява мускулни спазми , замъгляване на ума, раздразнителност и сърдечни патологии. Мускулната умора и летаргия са ясни признаци на недостиг на калий.
Калият е важен за превръщането на кръвната захар в гликоген (използван за съхранение на захар в мускулите и черния дроб). Липсата на калий води до намаляване на количеството складиран гликоген. Тъй като гликогенът действа като източник на енергия за мускулите, при неговия недостиг ще се чувстваме летаргични и уморени.
Бъбреците винаги ще отделят излишния натрий от тялото, но с натрия те ще отделят и калий. Но, ако има дефицит на калий в организма - това също ще доведе до увреждане на бъбреците.
Бъбреците са отговорни за наличието на калий в организма, особено ако съдържанието му е недостатъчно. С други думи, бъбреците няма да могат да отстранят натрия от тялото, ако в тялото няма достатъчно калий. В резултат на това тялото натрупва натрий и излишна вода, което води до повишаване на кръвното налягане.
Храни, които съдържат калий:
- картофи
- сок от сливи
- сок от моркови
- бял боб
- доматен сок
- кисело мляко
- доматено пюре
- банан
- грах
- царевица
- карфиол
Вижте още: Как гроздето влияе на диабета и нивата на кръвна захар
Симптомите, които показват недостиг на калий са:
- Умора
- Слабост
- Крампи
- Депресия
- Гадене и повръщане
- Нарушения на сърдечния ритъм
- Постоянно чувство на жажда
- Звънене в ушите
- Дискомфорт