Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой може и трябва да яде сланина?

07 ноември 2024, 16:39 часа

Сланината е много здравословен продукт. Но все пак основният му компонент в нейния състав са мазнините. Тялото ни се нуждае от животински мазнини, но излишъкът им може да доведе до наднормено тегло. Руският диетологът Юрий Лисиков споделя, че мазнините в могат да се консумират в големи количества от хора, които имат достатъчно физическа активност.

Кой трябва да яде сланина?

"В случая става въпрос не само за тези, които редовно тренират във фитнеса, но и за тези, които работят в тежка физическа работа. Това работа изисква много енергия, така че цялата мазнина от продукта ще се използва за енергия и няма да се "отложи" в тялото", казва специалистът.

Дори най-жилавата сланина ще се топи в устата, ако направите това

Като цяло д-р Юрий Лисиков посочва, че този продукт ще донесе ползи само ако известно време след употребата му се занимавате с физическа активност, например карате ски или кънки.

Но хората с наднормено тегло е по-добре да консумират този продукт по-рядко, предупреждава диетологът. Също така, свинската мас може да бъде вредна за атрофичен гастрит и за хора, които имат заседнала работа.

„Ако изядете няколко сандвича със сланина и седите на компютъра цял ден, това ще има много повече вреда за тялото, отколкото може да изглежда“, казва специалистът.

Не е подходящ за хора, страдащи от атеросклероза или хипертония. Всички те могат да консумират тази храна много рядко и в строго ограничени количества.

„Сланина съдържа много витамини D, A и B“, продължава диетологът.

Тя Съдържа и важни макро- и микроелементи: натрий, сяра, фосфор, цинк, селен. Между другото, в свинската мас има много селен - до 20 mcg на 100 g продукт. Известно е, че подпомага функционирането на имунната система и има антиоксидантна и противоракова защита.

„Редовната консумация на този продукт в адекватни количества може да създаде запас от висококачествени мазнини, които са изключително необходими за тялото“, казва специалистът.

Мазнините са важни за изграждането на нови клетъчни структури. Например клетъчна мембрана (клетъчна мембрана), състояща се от два липидни слоя: поради мазнините клетката възстановява структурата си по-бързо по време на деленето и това, както е известно, се случва редовно.

Мазнините също играят ключова роля в дихателната функция, осигурявайки висококачественото формиране на алвеоларната мембрана, споделя диетологът.

Лекар: Ако страдате от тези заболявания, забравете за сланината

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес