Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога се пие пробиотик – преди или след хранене?

05 октомври 2021, 07:45 часа

Пациентите, на които е назначено антибиотично лечение, е важно да приемат пробиотици по време на провеждането му и поне 20 дни след приключване на антибиотичния курс с цел нормализиране на флората на храносмилателния тракт и установяването на баланс в нея. Повечето хора са наясно, че двете лекарства – антибиотици и пробиотици не се приемат едновременно, а е необходим поне двучасов интервал, за да не потиснат или унищожат антибиотиците действието на пробиотиците. Малцина обаче знаят кога е най-доброто време за прием на пробиотик – на гладно или с храна, сутрин или вечер, за да се разгърне полезното му действие и да бъде постигната максимална ефективност.

Още: Коя е най-добрата вода за ежедневието ви: Ето как да изберете

Още: Тези храни могат да бъдат опасни за хората, които приемат лекарства за разреждане на кръвта

Как се приемат естествените пробиотици?

Можете да си набавите важните полезни бактерии чрез храна. Съдържат се във ферментирали продукти. Киселото зеле, киселото мляко, кефирът, туршиите и други са богати на пробиотици. За да снабдите организма с пробиотици, важно е да не подлагате богатата на тях храна на термична обработка, тъй като топлината им влияе пагубно, потиска ефективността им и ги унищожава. Същата  е и причината да не се препоръчва консумация на топли течности поне около половин час пред и след приема на храни, богати на пробиотици.

Как се приемат хранителните добавки с пробиотици?

Различните производители на добавки с пробиотици сочат различни правила за прием – от прием на гладно, за да се усвоят най-добре, до прием по време на хранене, за да бъдат предпазени от разрушаващите ги стомашни сокове и киселата среда. Проучване, проведено през 2011 година, пресъздаващо храносмилателната система в нейната цялост, дава категоричен и изчерпателен отговор на този проблем. С цел по-голяма ефективност и оцеляване на полезните бактерии в стомаха се препоръчва прием на таблетката до 30 минути преди хранене, като консумираната след таблетката храна трябва да е богата на мазнини. Това позволява най-пълноценно оцеляване на бактериите в стомашно-чревния тракт, за да могат да осъществят полезните си функции и да бъде постигната максимална ефективност от приема.

Още: Лекар: Тези 3 плода свалят кръвната захар

Още: Как тялото ви се променя, когато кажете "не" на алкохола

Изследването показва, че пробиотиците в крайна сметка се приемат на гладен стомах, като се препоръчва това да става сутрин, но много бързо след приема на ценната  таблетка е нужна консумация на храна, богата на мазнини, която да ги съхрани и предпази от увреждащото действие на стомашните сокове. Мазнината може да е както с растителен произход – авокадо, така и с животински според личните предпочитания. Вида на мазнината не влияе върху ефективността на пробиотиците, важно е само да е налична. Препоръчва се и избор на добавки от утвърдени производители.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес