Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: С храна или на гладно - как се приема витамин D

13 януари 2025, 21:00 часа

Роксана Ексани, сертифицирана спортна диетологка, обяснява, че витамин D е един от четирите мастноразтворими витамина (А, Е и К са другите). Това също е хормон, който тялото ни произвежда след излагане на слънце и играе „много важни роли в нашето тяло“, добавя Ексани. Те включват подпомагане на имунната ви система, функцията на мускулите и нервите, способността на тялото ви да абсорбира калций и др.

Още: Витамин B4: Малко известен, но ключов за здравето ни - всичко, което трябва да знаете за него

Въпреки че витамин D е критичен за цялостното здраве, изследванията показват, че приблизително 25% от американците имат негов дефицит.  Това може да се дължи на факта, че има малко хранителни източници на витамин D и много хора не виждат слънце през зимата, живеят в региони с ограничена слънчева светлина и/или държат кожата си покрита, докато са на открито.

Средната препоръчителна дневна стойност на витамин D за възрастен е 20 микрограма (800 IU или международни единици) . За справка, едно яйце и консерва риба тон от 3 унции над 1 mcg, 3 сьомгата доставя около 12 mcg, а пъстърва предлага около 14 mcg. Освен ако не приемате лъжица масло от черен дроб на треска (34 mcg) или ядете сьомга или пъстърва всеки ден, може да бъде предизвикателство да постигнете тази цел само чрез храната, тъй като повечето хранителни източници на витамин D предлагат малки количества.

Още: Всички правят тази грешка: Преди или след хранене трябва да се пие вода

Ето защо много хора приемат добавки с витамин D. Искате обаче да сте сигурни не само, че приемате правилното количество, но и че тялото ви го усвоява правилно. Прочетете, за да научите кога да приемате добавката си с витамин D и кои фактори трябва да имате предвид.

Фактори, които трябва да имате предвид

Здравословни условия

Първо, няколко състояния могат да повлияят на нивата (или нуждите) на витамин D на индивида. Те включват остеопороза или остеопения, депресия, бъбречно или чернодробно заболяване и фамилна анамнеза за неврологични заболявания, за да назовем само няколко.

Още: Лекар: Това е най-полезната мазнина за черния ви дроб

Според д-р Дейвид Дейвидсън, кардиолог от Endeavour Health Medical Group в Чикаго, е особено важно за „хора с проблеми с абсорбцията, като възпалително заболяване на червата или след стомашен байпас“, да работят с лекарите си, за да наберат дозата си и получавате персонализирани насоки кога да приемате витамин D.

Размерът на тялото също може да промени абсорбцията и дозировката , така че не забравяйте да попитате вашия лекар за индивидуална препоръка, преди да тръгнете да пазарувате за добавки - и да започнете да приемате витамин D.

Индивидуално предпочитание

Независимо от това защо включвате добавка с витамин D в режима си, важно е да обмислите кога можете да се сетите да я вземете. Може да звучи очевидно, но е трудно да извлечете всички ползи за здравето от витамин D, ако забравяте да го приемате през повечето време.

Още: Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане

Много хора се справят добре, като „натрупват навици“ или съчетават рутината на приемане на витамин D с нещо друго, което правят ежедневно на автопилот. Имайте това предвид, когато обмисляте кога да приемате вашите добавки.

Диетични навици

Тъй като витамин D е мастноразтворим витамин, разумно е да го комбинирате с храна, която включва храни с високо съдържание на мазнини, като авокадо, ядки, семена, пълномаслени млечни продукти и мазни морски дарове, за да увеличите максимално усвояването.

Вид витамин D

Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето

Има два вида витамин D: D2 и D3. Растения, отгледани с UV лъчи, гъбички и обогатени храни доставят D2, докато ние получаваме D3 от слънчева светлина и животински съставки. Въпреки че и двата са важни и полезни, витамин D3 е по-бионаличен от витамин D2. Това означава, че тялото ви използва витамин D3 по-ефективно, така че може да се нуждаете от по-висока доза витамин D2, за да постигнете същите ефекти, както бихте могли с добавка, която включва само D3.

Преди да започнете нов режим на добавка, говорете с вашия лекар за най-добрата форма на витамин D за вас. И ако вече приемате добавка с витамин D, потвърдете с него, че приемате правилната форма.

Сутрин или вечер

Ще преминем към темата: според настоящия научен консенсус няма значение по кое време на деня приемате добавката си с витамин D.

Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул

Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола

Много хора намират за удобно да приемат добавки сутрин, преди денят да ги помете. Други обичат да ги съхраняват в чекмедже близо до кухненските съдове, за да изскочат, след като подредят след вечеря. Не би трябвало да има съществена разлика в степента на усвояване, независимо дали се люлеете на едната или другата страна, въпреки че е най-лесно да запомните, ако изберете един момент и се придържате към него.

Още: Онколог: Каква е връзката между витамин D и раковите образования

Със или без храна

Времето кога да се вземе добавката с витамин D не трябва да има значение, но трябва да се приема с храна“, потвърждава Дейвидсън. „Тъй като това е мастноразтворим витамин, храната, по-специално здравословните мазнини, ще помогне за усвояването на витамин D.“

Например, ако сте склонни да ядете тост с бадемово масло всяка сутрин, „помислете дали да го вземете с това хранене, тъй като бадемовото масло съдържа здравословни мазнини“, съветва Ехсани. Или, ако искате да сервирате вечеря с гарнитура от салата, покрита с шепа орехи и полята с винегрет, вземете си витамин D, преди да седнете да копаете."

Още: Три витамина, които е опасно да приемате вечер

„Може да е непрактично за вас да го приемате с храна, ако ядете по-голямата част от храната си далеч от дома и реалистично не можете да носите добавката с витамин D със себе си, където и да отидете“, признава Ехсани.

Така че, ако това не е реалистично предложение, кажете на лекаря си за графика си и кога смятате, че може да пасне по-добре, и поискайте тяхната препоръка за второ място.

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден - шепа от тези ядки понижават холестерола и регулират кръвното

Има ли най-добро време?

Както при всяко ново лекарство или добавка, важно е да се консултирате с вашия лекар, за да определите най-доброто време за вас. Като общо правило обаче „„най-доброто“ време е това, което работи най-добре за вас“, казва Ехсани.

Още: Лекар: Всички правят тази грешка, така e правилно да се приема витамин D

В идеалния случай ще приемате добавката си с витамин D с храна или лека закуска, която включва източник на мазнини. Но ако ви се стори трудно да се придържате към тази стратегия или ако забележите някакво гадене, запек, забележими промени в апетита или други неблагоприятни симптоми след приема на вашата добавка по това време на деня, не забравяйте да поговорите с вашия лекар.

Най-доброто време за приемане на добавка с витамин D е, когато се вписва добре в деня ви и когато можете да се сетите да го вземете.

Когато избирате добавка с витамин D, помислете дали да не изберете витамин D3 пред D2, за да може тялото ви да го използва по-ефективно. Освен това експертите потвърждават, че в идеалния случай трябва да приемате добавката си с витамин D с храна, която съдържа мазнини, за да помогне за усвояването. Например, ако обичате да приемате витамин D първото нещо сутрин, много преди обикновено да закусите, или предпочитате да изпиете добавките си точно преди лягане, помислете дали да го направите с шепа ядки или лъжица ядково масло. По този начин ще се насладите на две предимства за здравето в едно: по-добро усвояване на витамин D и всички законни ползи за здравето от ядките.

Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес