Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“

03 януари 2025, 20:00 часа

Ваканционният сезон е време на радост, празнуване и удоволствие. Но зад празненствата се крие тревожна тенденция: значително увеличение на сърдечните удари през това време на годината. Проучванията последователно показват, че сърдечните събития, особено инфарктите, достигат своя връх на Коледа, деня след Коледа и Нова година. Това явление се среща в световен мащаб и се влияе от комбинация от празничен стрес, промени в начина на живот и фактори на околната среда.

Лекар: Бадеми - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Кардиолозите предупреждават за "синдрома на коледното сърце" , който се свързва със злоупотребата с алкохол, както обяснява проф. Пьотр Янковски и предупреждава, че това може да доведе до сериозни сърдечни смущения и дори внезапен инфаркт.

Сърдечните проблеми са по-чести в неделя и понеделник сутрин

Още: Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Професор Пьотр Янковски подчерта, че "синдромът на коледното сърце" е проблем, който често се появява в почивните дни, когато хората посягат към алкохол или други стимуланти. Още през шейсетте години на миналия век е забелязано, че сърдечните проблеми се появяват по-често в неделя и понеделник сутрин. Професорът посочи, че не само алкохолът, но и прекомерното хранене и нездравословното хранене могат да допринесат за сърдечни проблеми. Най-големият проблем обаче е злоупотребата с алкохол, в случая в компанията на близки хора.

Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола

"За по-малките количества можем да кажем, че не са здравословни, защото няма дози алкохол, които да са безвредни за организма. Една-две чаши вино или шампанско например за Нова година няма да ни навредят, но силният алкохол може да развали новогодишното парти и лекарите ще трябва да спасяват повече пациенти с коледно сърце" - каза лекарят

Няколко фактора допринасят за скока на инфарктите по време на празниците:

Стрес: Натискът от планирането на ваканция, пътуването и управлението на семейната динамика може да повиши хормоните на стреса като кортизола, което повишава кръвното налягане и сърдечната честота, което допълнително натоварва сърцето.

Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол

Прекомерно угаждане: Празничните ястия често са с високо съдържание на сол, захар и мазнини, което може да повиши холестерола и кръвното налягане. Преяждането, особено тежките храни, може да стресира сърцето, особено при хора със съществуващи сърдечни заболявания.

Консумация на алкохол: Повишеният прием на алкохол по време на празненства може да доведе до дехидратация, да наруши сърдечния ритъм и да предизвика състояние, известно като „синдром на празничното сърце“.

Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола

Студено време: В много региони празниците съвпадат с по-ниските температури. Студеното време води до свиване на кръвоносните съдове, което повишава кръвното налягане и кара сърцето да работи по-усилено. Дейности като почистване на сняг могат допълнително да влошат рисковете.

Забавена медицинска помощ: Много хора отхвърлят симптомите на инфаркт по време на празниците, като ги приписват на стрес или преяждане. Освен това те могат да забавят търсенето на помощ, за да избегнат прекъсване на празненствата, което може да доведе до по-лоши резултати.

Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден

Какво е празничен сърдечен синдром?

Синдромът на ваканционното сърце е термин, използван за описване на неправилен сърдечен ритъм (най-често предсърдно мъждене). То се предизвиква от прекомерна консумация на алкохол, наред с други стресови фактори, често при иначе здрави индивиди. За първи път идентифицирано през 1978 г., състоянието често се наблюдава по време на празници и празнични събития, когато консумацията на алкохол скочи.

Състоянието възниква, когато алкохолът наруши електрическите сигнали на сърцето, причинявайки неправилен сърдечен ритъм. Дехидратацията, електролитният дисбаланс и повишените нива на адреналин от стрес или вълнение могат да усложнят проблема. Въпреки че синдромът на ваканционното сърце обикновено е временен и отшумява след отстраняване на основните причини, той може да се почувства тревожно със симптоми като сърцебиене, замаяност, задух и дискомфорт в гърдите. Тези симптоми трябва да накарат да посетите спешното отделение.

Съвети за превенция за здравословна ваканция

Още: Това е хлябът, който консумират столетниците

Практикувайте умереност: Ограничете консумацията на алкохол и пестеливо яжте богати храни. Балансирайте празничните лакомства с по-здравословни варианти. Казвам на пациентите „ вкусват лакомствата, вместо да ядат лакомствата“.

Останете активни: Включете леки физически дейности, като ходене, за да компенсирате тежките хранения и да намалите стреса. Леката разходка около блока след хранене дава шанс на хората да изградят приятелства със съседите.

Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола

Управлявайте стреса: Правете си почивки, за да се отпуснете и да практикувате внимателност през натоварените дни. Обичам да започвам всеки ден с три неща, за които се чувствам благодарен.

Разпознайте симптомите: Не пренебрегвайте признаците на сърдечен удар, като болка в гърдите, задух или гадене. Потърсете незабавно медицинска помощ, ако се появят симптоми.

Още: Кардиолог: Витамин C - как се отразява на сърцето и кръвното

Обличайте се топло: В по-студен климат се облечете, за да намалите напрежението върху сърцето си, причинено от ниските температури.

Кога да потърсим помощ?

Има няколко здравословни проблеми, включително проблеми със сърцето, които се наблюдават през зимата, особено през декември и януари. Това е свързано с по-високо кръвно налягане, по-високи нива на холестерол и промени в дейността на автономната нервна система. Тези фактори се влияят от по-ниските температури, по-лошото качество на въздуха, по-малкото физическо натоварване и нездравословното хранене.

Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар

Проф. Янковски предупреждава, че симптоми като болка в гърдите, учестен пулс, внезапен задух и недостиг на въздух, слабост или припадък трябва да ви подтикнат да се обадите веднага на лакар. Неясна реч, промяна в изражението на лицето, спуснат ъгъл на устните или отслабен мускулната сила също са обезпокоителни. В такива ситуации е по-добре да не отлагате повикването за медицинска помощ.

Още: Лекар: Яжте шепа от тези ядки всеки ден - намаляват холестерола и регулират кръвната захар

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес