"Слънчевият витамин" е незаменим за имунната система и един от най-често приеманите по време на грипни епидемии, както и поради Ковид. Прекаляването с витамин D (Д) обаче е опасно за здравето и може да доведе до редица проблеми.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Предозирането е толкова опасно и нежелано, колкото е дефицитът на витамина. То не може да се случи случайно, тъй като можем да говорим за предозиране при поглъщане на големи дози дълго време. Обикновено е резултат от умишлен прием, породен от неразбиране как се приема витаминът, или от погрешно мислене, че високите дози действат по-бързо и по-добре. Ето защо е важно да знаем оптималната дневна доза и да следим стриктно да не я надвишаваме. 400 мг. е препоръчителна профилактична доза, а при доказан с лабораторно изследване дефицит, както и по време на боледуване, може да се приемат до 1000-2000 единици за определен период от време по лекарско предписание.
Какви са опасностите при предозиране с витамин Д?
1. Увреждане на бъбреците
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Приемът на прекалено големи количества от витамина или приемът му без витамин К могат да доведат до натрупване на калция и фосфора не в костите, където им е мястото, а в меките тъкани включително в бъбречния паренхим. Това създава сериозна опасност за функционирането на този жизненоважен орган и може да причини сериозно увреждане, както и да доведе до хронично бъбречно заболяване. Важно е да не се надвишават дневните дози и да се комбинира правилно с другите необходими витамини. Консултирайте се с лекар за дозите и комбинациите, за да сте сигурни, че правите най-доброто за здравето си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
2. Високи нива на калция в кръвта
Предозирането с витамин Д води до високи нива на калция в кръвта. Хиперкалцимията се проявява с повръщане, гадене, болки в корема, често посещение на тоалетната и други неприятни симптоми.
3. Загуба на костна маса
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Приемът на прекомерни количества витамин Д води до намаляване на витамин К, от което следва опасност от слаби кости и изчерпване на калция в тях. Загубата на костна плътност е особено опасна за жените в менопауза. Подхождайте внимателно с приема и се консултирайте с лекаря си.
4. Храносмилателни проблеми
Запек, диария, гадене, повръщане – проблемите, породени от прекомерния прием на витамин Д, отразяващи се върху стомаха и червата могат да са разнообразни, но всички те сочат, че сте прекалили с витамина.
Оптимален вариант е да проверите нивата преди започване на прием и да ги проследявате на няколко месеца, като коригирате дозата с вашия лекар.
Статията има само информативен характер и не замества консултацията с лекар!