Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да спрете да ставате през нощта - за тоалетната или за вода

17 май 2024, 07:45 часа

Има щастливци, които спят толкова спокойно, че на сутринта имат само една набръчкана буза, защото както са си легнали, така са спали цяла нощ. Но има и "нощни пешеходци". На тях им се налага да стават по няколко пъти - да пият нещо, да отидат до тоалетната, да проверят телефона. В този случай нито едно от желанията не е истинска потребност. Просто сънят е прекъснат и се появява този странен ритуал.

Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

Психолози и сомнолози твърдят, че не само очевидните фактори като дневните тревоги и стресът влияят на качеството на съня.

Клиничният психолог Мариана Некрасова обясни в кои случаи трябва да се консултирате с лекар и как да преодолеете навика да се "разхождате" нощем из апартамента, както и дали можете да ставате нощем, за да отидете до тоалетна, и защо.

Още: Овесените ядки и как те ни помагат да се отървем от безсънието?

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

1. Събуждането през нощта е нормално, но има условия

При краткотрайните нощни събуждания няма патология. Много хора са чували за фазите на съня с бързи и бавни вълни. През нощта всеки човек преминава през няколко цикъла на смяна на фазите. По време на фазата на съня на бавни вълни кръвното му налягане се понижава, сърцето му бие по-бавно, мозъчната активност също намалява и тялото му се отпуска.

Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат

Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце

Това е моментът, в който настъпва истинска почивка и физическо възстановяване. Тази фаза продължава приблизително 90 минути. По време на REM фазата на съня човек започва да диша по-често и по-дълбоко, може да започне да се движи, да се преобръща. Именно по време на REM съня хората сънуват.

Най-чувствителният сън е по време на REM фазата. Всъщност тази фаза осигурява лесен преход от сън към бодърстване, така че ако се събудите през този период, няма да има болезнено събуждане.

Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

Още: Променя ли се нуждата от сън с напредване на възрастта?

Ненормална е ситуацията, когато след събуждане човек не може да заспи в продължение на 20-30 минути или дори повече. Това състояние в самия него предизвиква безпокойство и раздразнение: той се опитва да се насили да заспи, защото на работа е след три, два, един час.

Ако подобни случаи се случват по-често от три дни в седмицата и продължават повече от три месеца, тогава това състояние може да се нарече хронично безсъние. Така че ако разходката ви из апартамента се повтаря всяка вечер, а след това лежите с часове, загледани в тавана, това е причина да се консултирате с лекар.

Събуждането без причина (шум, хъркане на партньора) може да означава кратка фаза на дълбок сън. Причините могат да варират от храненето до заболявания, включително паразити.

2. Събуждането по едно и също време не е мистично

Още: Как да заспим ефективно, за да имаме по-дълбок сън през нощта?

Този мистериозен промеждутък между 3 или 4 часа сутринта. Ако сте погледнали часовника си, докато сте се събуждали през нощта, вероятно това е часът, който сте видели на екрана. А сега си представете, че по същото време са се събудили за кратко вашите съседи, приятели от другия край на града или в друг регион изобщо.

Причината за това е мелатонинът. Този хормон се произвежда в епифизата, като основната му функция е регулирането на съня. Мелатонинът е отговорен за това да ни приспива в определено време. На сутринта производството на мелатонин се преустановява и организмът започва да се подготвя за събуждане. Поради тези причини хората са по-склонни да имат краткотрайни събуждания около и след 4 ч. сутринта.

Производството на мелатонин зависи от няколко фактора:

  • ежедневието
  • наличието на светлина в стаята
  • консумацията на определени храни

3. Неправилно използване на леглото и други причини за чести събуждания

При хронично безсъние е важно да се провери щитовидната жлеза, да се направят някои общи анализи.

Ако всичко е нормално, тогава причината може да е в главата - проблеми в работата или в семейството.

Ако е изключен и елементът стрес, може би не използвате правилно леглото си.

Мястото за спане трябва да е свързано само със спане (четенето и сексът не се броят). Неправилните рефлекси, свързани с леглото, се формират бързо, ако се храните в него или гледате филми. Тогава, лягайки с цел да спите, ще почувствате глад или безсъние от това, че "главата" очаква не сън, а мелодрама с пица.

Как да формираме правилните рефлекси?

  • Лягайте си по едно и също време.
  • Приземявайте се на леглото не за късна вечеря, филмов сеанс, настолни игри или вечерна работа с лаптоп.
  • Опитайте се да използвате интелигентен будилник, който ще следи движенията ви по време на сън и ще ви събуди точно тогава, когато е най-вероятно да сте във фаза REM.

4. Късната вечеря е друга причина за нощно лутане

Вечерното похапване е отговорно не само за допълнителните сантиметри в талията ви, но и за съня ви. И в двата случая жените страдат повече от мъжете.

Жените, които закусвали късно, показали лоши резултати във всички категории за оценка на съня. На тях им отнемало повече време да заспят, по-дълго достигали до REM фазата на съня и се събуждали по-късно от жените, които не закусвали. Колкото повече закусвали, толкова по-ниско било качеството на съня им.

5. Недостигът на витамин С нарушава съня

Различните диети, при които намаляваме приема на определени плодове и зеленчуци, като например кетодиета, пропагандират преминаването към белтъчни храни. Ако седите на такава диета твърде дълго, може да изпаднете в недостиг на някои витамини. Един от най-важните през есенно-зимния период е витамин С. Освен това този витамин е много важен и за съня.

Източници на витамин С са познатите цитрусови плодове, кивито, сладките чушки, зелените листни зеленчуци, ягодите и папаята, както и плодовете каму каму, амла (индийски цариградски орех) и ацерола (барбадоска череша).

Още: Грешки преди лягане, които ни карат да качваме килограми през нощта

6. Алкохолът има по-силен ефект върху съня на жените, отколкото върху съня на мъжете

Що се отнася до връзката между алкохола и съня, важно е да осъзнаете две неща.

  • Жените заспиват по-бързо след парти, докато мъжете се борят с "хеликоптерите" в главата си.
  • Но момичетата така или иначе няма да се наспят добре, защото техният сън вероятно ще бъде много прекъснат.

Съществуват сериозни доказателства, че пиенето на алкохол преди лягане има по-неприятни последици за жените.

Алкохолът има по-силно въздействие върху съня на жените - дамите усвояват алкохола (и се успокояват) по-бързо от мъжете. Консумацията на алкохол преди лягане може да наруши следващите етапи на съня. В някои случаи то може да предизвика изпотяване, безпокойство или дори кошмари.

7. Понасяме по-лошо топлината през нощта, отколкото студа

Дебатът между тези, на които им е горещо, и тези, на които винаги им е студено, е решен от сомнолозите. Независимо какво казват противниците на отворените прозорци, телата ни понасят много по-лесно прохладата.

Според експертите терморегулацията е от голямо значение за управлението на качеството на съня. Проучванията показват, че някои видове безсъние са свързани с лоша терморегулация и неспособност да се понижи телесната температура, за да се премине към по-дълбоките фази на съня. Тялото ни се затопля по-добре, отколкото се охлажда, така че улеснете себе си, като изберете по-леки и свободни дрехи за сън.

Когато в стаята е прекалено горещо или сте увити в пижама с полар, тялото съкращава третата и четвъртата фаза на съня. А тези фази на дълбокия сън са най-важни. През това време ние придобиваме сили.

Още: Не носите чорапи докато спите, а може би трябва

Източник: Wday

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес