Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Кафе преди дрямка“: Работи ли този метод?

21 януари 2025, 11:21 часа

„Кафе преди дрямка“ напоследък придоби популярност като начин за подобряване на енергията и концентрацията през деня. Този необичаен метод съчетава пиенето на кафе и кратка дрямка, което на пръв поглед изглежда противоречиво. Как стои въпросът наистина?

Как кофеинът влияе на мозъка?

Кофеинът е естествено вещество, намиращо се в чаени листа, йерба мате, кафе на зърна и какао. Това е най-често използваният стимулант в света. Още през Средновековието хората са забелязали неговите стимулиращи ефекти, когато са почувствали прилив на сила след пиене на кафеени семена, сварени във вода.

Още: 9 супер храни за борба с високото кръвно: Тайната на здравето е в чинията ви

Днес знаем, че кофеинът дължи своите ефекти на аденозина. Това вещество се произвежда в нашите клетки и след това се свързва със съответните рецептори, повечето от които се намират в мозъка. Ефектът от свързването на аденозин към рецепторите е намаляване на възбудимостта на нервните клетки и инхибиране на секрецията на невротрансмитери. Това е защитният механизъм на тялото, който предпазва невроните от свръхстимулация. Въпреки това, прекомерното насищане на рецепторите с аденозин причинява чувство на сънливост и умора.

Кофеинът, след като влезе в кръвния поток, блокира аденозиновите рецептори, което от своя страна увеличава освобождаването на невротрансмитери (ацетилхолин, норадреналин, допамин). Това води до повишена активност на нервната система и стимулиране на тялото. Благодарение на това премахва чувството на умора и сънливост, подобрява настроението, концентрацията и повишава психофизическата работоспособност.

Какво е „кафе преди дрямка“?

Още: Аденомиоза: Как се различава от ендометриозата?

Оказва се, че това е начин за бързо възстановяване - комбинация от чаша кафе с кратка дрямка, която поемаме веднага след като изпием кафето. Оказва се, че тази необичайна комбинация ни позволява да увеличим максимално ефекта от енергийния прилив.

В едно проучване работещите в нощна смяна подремват за 30 минути в 3:30 сутринта. Някои от групата пият кафе, съдържащо 200 мг кофеин, преди да си легнат, докато контролната група получава плацебо под формата на безкофеиново кафе.

Оказало се, че служителите, които са подремнали след пиенето на истинско кафе, имат значително по-високи нива на концентрация и по-малко субективна умора. Авторите на изследването предположили, че кратките кофеинови дрямки, практикувани на работните места, биха подобрили представянето на работниците на нощна смяна.

Още: Ще се изненадате: Кафе - вдига или сваля кръвното налягане

Какви са ефектите от този метод?

Въпреки че дрямката за кафе е кратка, тя води до незабавни резултати:

- премахва сънливостта и умората

- добавя енергия

Още: Без мазнини или без въглехидрати: Кое е по-здравословно?

- подобрява скоростта на реакцията

- повишава концентрацията и бдителността

- подобрява запаметяването на нова информация

- повишава производителността и психофизическата ефективност

Още: Защо не трябва да натискате бутона за отлагане на сутрешната алармата

- подобрява настроението

- има положителен ефект върху двигателната координация

Любопитен факт е, че в Япония има кафенета, оборудвани с легла или фотьойли, където можете да подремнете след пиене на кафе.

Кафе преди дрямка – здравословно и безопасно ли е?

Още: Полезен ли е всъщност следобедният сън

Опитайте се да не подремвате твърде късно. Стимулиращият ефект на кофеина продължава около 8 часа, през което време може да затрудни повторното заспиване. Така че, ако обикновено си лягате в 22:00, планирайте дрямката си за кафе най-късно в 14:00. За да заспите, проветрете стаята и затъмнете прозорците. Можете също да използвате тапи за уши и да покриете очите си с маска.

Продължителността на дрямката не трябва да надвишава 30 минути. Процесът на събуждане от по-дълъг сън е по-труден и обикновено е придружен от първоначално усещане за по-лошо състояние. Освен това дългата дрямка през деня може да затрудни заспиването вечер. Така че след като изпиете чаша кафе, настройте алармата си за 20 минути за всеки случай.

Не увеличавайте количеството кафе, което пиете дневно, само за да практикувате въпросната дрямка. По-скоро трябва да се използва като помощ при спешни ситуации. Силата на въздействието му върху организма зависи от честотата на консумация. Когато пием кафе често, механизмите на толерантност се развиват чрез увеличаване на броя на аденозиновите рецептори. Така че, ако свикнем тялото си да пие повече кафе през деня, по-късно винаги ще трябва да посягаме към тази бонус чаша, за да постигнем подобно ниво на стимулация. В допълнение, излишъкът от кофеин може да причини неприятни странични ефекти като нарушения на съня, сърцебиене и нарушена абсорбция на желязо.

Безопасната доза кофеин за възрастен е максимум 300-400 мг на ден (3-4 чаши). Ако сте бременна, не превишавайте 200-300 мг на ден.

Не забравяйте, че дрямката за кафе не е заместител на здравословния нощен сън. Уверете се, че получавате 7-8 часа непрекъсната нощна почивка всеки ден, за да помогнете на тялото си да се регенерира.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес