Не е тайна за никого, че щитовидната жлеза се нуждае от йод, за да произвежда хормони. Можете ли обаче да го използвате за лечение и профилактика на този така важен орган? Ще намерите отговорите по-долу.
Йод и хипотиреоидизъм
Йодът участва в производството на хормони на щитовидната жлеза, т.е. трийодтиронин (Т3) и итироксин (Т4). Ако в тялото няма достатъчно йод, щитовидната жлеза не функционира правилно и произвежда твърде малко хормони. Това състояние се нарича хипотиреоидизъм.
Още: Повишени лимфоцити: Какво означават и какво да направите?
Дефицитът на йод обаче е изключително рядко явление, особено в европейските страни. Дължим този успех на задължението да добавяме йод, по-специално калиев йодид, към готварската сол, въведено през 90-те години. Йодът се съдържа и в храните за кърмачета. Преди това ниските нива на този елемент водеха не само до хипотиреоидизъм, но и до спонтанни аборти и сериозни интелектуални разстройства при децата.
Допълнителен прием на йод в доза от 150 µg дневно се препоръчва само за бременни и кърмачки. Количеството йод в препаратите, предназначени за бременни жени, е изключително важно, тъй като прекомерната му консумация може да доведе до хипотиреоидизъм при развиващия се плод.
В момента не дефицитът на йод е проблемът, който води до хипотиреоидизъм. Най-честата причина за това състояние е болестта на Хашимото, т.е. хроничен автоимунен тиреоидит. Развива се в резултат на неправилна реакция на имунната ни система, която разпознава собствените си тъкани като чужди и произвежда антитела срещу тях. В този случай те са насочени срещу клетките на щитовидната жлеза, които са унищожени и не могат да произвеждат необходимото количество хормони.
Още: Ролята на желязото в организма: Как да се преборите с ниския феритин
Може да изглежда, че ако щитовидната жлеза не функционира правилно, колкото повече йод ѝ доставяме, толкова по-добре ще работи. Нищо не може да бъде по-далеч от истината! При пациенти с болестта на Хашимото прекомерната консумация на йод може да доведе до гуша, т.е. уголемяване на щитовидната жлеза.
Йод и хипертиреоидизъм
Ако щитовидната жлеза произвежда прекомерно количество хормони, говорим за хиперфункция на този орган. Най-честата му причина е болестта на Грейвс, която, подобно на болестта на Хашимото, е автоимунно заболяване. Лечението му обикновено започва с лекарства, които потискат производството на хормони в щитовидната жлеза. Това са т.нар тиреостатични лекарства или антитироидни лекарства. Те включват тиамазол и пропилтиоурацил.
Още: Нитроглицерин: Moже ли обикновено лекарство да ни спаси от инфаркт?
При някои пациенти, особено при рецидив на заболяването, се прилага различен метод на лечение. Това включва еднократен прием на йод. Това обаче не е обикновен елемент, който може да се намери в йодирана сол или добавки за бременни, а радиоактивен йод 131I (радиойод). Както подсказва името му, той може да излъчва радиация. Когато в тялото ни се появи радиойод, щитовидната жлеза го улавя. Благодарение на това радиацията действа локално и разрушава клетките на щитовидната жлеза, което води до намаляване на секрецията на хормони. Част от погълнатия радиоактивен йод се екскретира в урината, изпражненията и потта.
Ако приемате антитироидно лекарство, Вашият специалист ще Ви посочи кога трябва да спрете да го приемате. Лекарят ще назначи и редица тестове, включително:
- изследване на нивото на тиреоидни хормони и автоантитела
- ултразвук на щитовидната жлеза
Още: Шип на петата: Рискови фактори, симптоми и лечение
- тест за оценка на способността на щитовидната жлеза да улавя йод
Йод и възли на щитовидната жлеза
Друго състояние, което може да засегне нашата щитовидна жлеза, са възлите. Те се срещат при приблизително 6% от жените и 1% от мъжете. Малък процент от възлите на щитовидната жлеза съдържат злокачествени тумори. За щастие повечето случаи са леки. При някои пациенти се появява само една бучка. Въпреки това, ако има няколко, може би имате работа с т.нар нодуларна гуша.
Още: Конопено масло: За какво е полезно и как се използва
Ако забележите бучка на врата си, непременно отидете на лекар. Лекарят вероятно ще препоръча ултразвук на щитовидната жлеза, за да оцени размера на лезията и нейния характер. Въпреки това, при някои пациенти е необходимо да се извърши тънкоиглена аспирационна биопсия (FNAB). Лекарят пробива бучката с тънка игла и взема клетки от нея, които след това се оценяват от патолог. Ако подходящият брой клетки не може да бъде събран, биопсията трябва да се повтори.
По време на диагнозата лекарят назначава и кръвни изследвания. Първо се оценява нивото на TSH, както и концентрацията на тиреоидни хормони (fT3 и fT4). При някои пациенти възлите могат да секретират хормони и да доведат до хипертиреоидизъм. В този случай, както и при болестта на Грейвс, един от методите на лечение е прилагането на радиоактивен йод.
Хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм или възли на щитовидната жлеза са често срещани заболявания. Лечението им трябва да се реши от лекар. Ето защо приемането на хранителни добавки и други вещества с йод, особено в големи количества, не е добро решение при заболявания на щитовидната жлеза.
Ето как да вдигнете хемоглобина БЕЗ лекарства