Пушенето помага на депресията и шизофренията. Това казват генетици, публикували статия в списанието Psychological Medicine, цитирано от ТАСС.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
"Носителите на психични заболявания често игнорират борбата с тютюнопушенето и други лоши навици. Нашето проучване показва, че отказването от тютюн подобрява не само физическото, но и психичното здраве сред всички категории хора, включително тези с шизофрения и депресия", отбелязва Робин Уотън от университета в Бристол (Великобритания), чиито думи са цитирани от пресслужбата на университета, предаде БГНЕС.
Дълги години Уотън и нейните колеги се опитват не само да открият корените на мутациите, свързани с различни заболявания, но и да разберат какви точно промени предизвикват във функционирането на мозъка и другите органи на човека. Например, наскоро те успяха да покажат, че вариациите на гените, които допринасят за развитието на затлъстяването, също увеличават вероятността техният собственик да стане пушач и да пуши голям брой цигари на ден.
Изучавайки събраните данни, генетиците обръщат внимание на една интересна закономерност - шизофрениците и страдащите от депресия пушат много по-често от другите участници в генетичните изследвания. Това ги подтикна да направят подобен анализ, сравнявайки мутациите, свързани с развитието на този лош навик, с шанса да се получат тези психични разстройства и обратно.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Как точно работи тази връзка, учените все още не могат да кажат. Те предполагат, че това може да се дължи на факта, че никотинът нарушава производството на серотонин и допамин, а ниските им нива в мозъка са пряко свързани с развитието на шизофрения и депресия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Според настоящите оценки на учени, около 21 милиона души на планетата страдат от шизофрения, а половината от тях не получават подходяща помощ от държавата и медицинските служби. Значителна част от страдащите от шизофрения са млади хора - на възраст от 15 до 35 години.