8 момичета били принесени в жертва в Месопотамия преди 5000 години

29 март 2025, 08:00 часа • 6475 | прочитания

Преди пет хилядолетия хората от бронзовата епоха в Месопотамия са построили сложни каменни гробници, пълни с впечатляващи погребения и човешки жертвоприношения. Изследователите не са сигурни за значението на този ритуал, но ново проучване на скелетите сочи следа: възрастта, на която хората са били принасяни в жертва, и техният биологичен пол.

„Фактът, че те са предимно в юношеска възраст, е пленяващ и изненадващ“, казва Дейвид Уенгроу, професор по сравнителна археология в Лондонския университетски колеж, пред Live Science. „Това подчертава колко малко учени и историци наистина са обърнали внимание на значението на юношеството като решаващ етап от човешкия жизнен цикъл.“

ОЩЕ: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Констатацията може също така да промени предположенията за типа управление, който тази култура е имала. Преди се смяташе, че това е йерархично общество, ръководено от крал, но откритите погребения намекват за по-егалитарна организация.

Древни погребения в Турция

Уенгроу и колегите му изследвали поредица от скелети, открити в археологическия обект Башур Хююк на река Горен Тигър в Югоизточна Турция. Някога част от древна Месопотамия, Башур Хююк е датиран между 3100 и 2800 г. пр.н.е. Преди десетилетие там били открити няколко каменни гробници, пълни със стотици медни артефакти, текстил и мъниста.

В предишно изследване било открито погребение на две 12-годишни деца, оградени от осем насилствено убити души, и учените предположили, че погребалният ритуал показва възхода на ранна държава, включваща „кралски“ гробници с „жертвоприношения на слуги“.

Başur Höyük Research Project

Но в ново проучване, публикувано в Cambridge Archaeological Journal, изследователите са извършили ДНК анализ на отделен набор от скелети и са се фокусирали върху идеята за юношеството като важен етап от живота в това общество.

ОЩЕ: Учени сравниха съвременните хора и жителите на Месопотамия

Анализът на девет скелета от Башур Хююк показал, че хората не са били биологично свързани помежду си. ДНК показала също, че повечето от хората, които учените изследвали, са жени.

Неизвестен ритуал

„Така че имаме работа с юноши, събрани или доброволно, от биологично несвързани групи, за да изпълнят много екстремна форма на ритуал“, казва Уенгроу. Смисълът на ритуала обаче все още е неясен.

Преди това изследователите смятаха, че основните погребения представляват млади кралски особи с техните принесени в жертва слуги. Но това тълкуване се основава на идеята, че обществата от ранната бронзова епоха са еволюирали в големи държави с крал на върха на социалната йерархия.

Сега има повече археологически доказателства, че политическите системи от бронзовата епоха са били по-гъвкави. Обществата в Месопотамия може редовно да са преминавали между йерархично управление, основано на крал, и по-егалитарна социална организация, където хората колективно вземат решения.

ОЩЕ: Вавилонската карта на света: Какво крие най-старата известна карта на древния свят

„Идеята, че хората са еволюирали, за да живеят само в една форма на общество почти през цялото време, е почти сигурно погрешна“, казва Уенгроу. Ако Башур Хююк е едно от тези по-променливи общества, „кралското“ погребение може да се обясни по-добре като сложна и потенциално свързана с възрастта погребална традиция.

мъниста, открити в един от гробовете в Башар Хююк. Başur Höyük Research Project; Cambridge Archaeological Journal 2025

„Много по-вероятно това, което виждаме в гробището, е подмножество от по-голяма група, други членове на която са оцелели в ритуалния процес и са преминали към пълна зрялост“, допълва Уенгроу. Тази по-голяма група може да се нарече „възрастова група“, според проучването.

Като цяло в егалитарните общества лидерството се печели, вместо да се наследява, но „възрастовите групи“ и полът също могат да влязат в играта. Например възрастните може да бъдат ценени заради тяхната мъдрост и опит, докато юношите може да бъдат ценени заради техните ловни умения. В случая с погребенията от бронзовата епоха в Турция, тази „възрастова група“ от юноши може да е била посветена в древен култ или да са били жертви на междугрупова конкуренция или насилие, отбелязват изследователите.

ОЩЕ: Коя е най-дълго съществувалата цивилизация

Малко изследователи се фокусират върху юношеството в древните общества, казват учените в своето проучване, така че погребенията в Башур Хююк предполагат, че е важно да се изследват възрастовите групи в държавите от ранната бронзова епоха, вместо да се приема, че на върха на обществото са били крале и други кралски особи.

Предстоят по-нататъшни изследвания на скелетите, уточнява Уенгроу, за да се разбере произхода на хората, погребани в Башур Хююк.

„Засега всичко, което можем да кажем, е, че много от юношите, погребани в гробниците, не са били местни“, заключава той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес