„Това беше казано от еврокомисаря по управление на кризите, не от еврокомисаря по отбрана. И беше казано в един по-общ контекст – държавите трябва да се подготвят, за да имат възможност да подсигурят на хората, независимо при каква криза“. Това коментира в предаването „Лице в лице“ по bTV Йордан Божилов, експерт по сигурност и бивш зам.-министър на отбраната.
Повод за думите му е призивът на Европейската комисия всеки гражданин да се запаси с достатъчно храна, за да може да се справи с кризисни ситуации поне за 72 часа. Това стана ясно от проект на стратегията на Съюза за готовност при кризисна ситуация. „В случай на екстремни сътресения първоначалният период е най-критичен“, се казва в документа, в който се излагат възможни сценарии – от война до кибератаки и смъртоносни болести и предизвикани от климата наводнения.
Още: 24 часа - абсурд, 100 дни - пак не: САЩ с ново обещание за край на войната в Украйна
По думите на експерта, това е обичайно за всички държави, но в настоящия момент интерпретацията на тези думи е довела до притеснения у хората, че се задава война.
За амбициите на Русия
„Моето мнение е, че амбициите на Русия надхвърлят границите на Украйна и Европа трябва да бъде готова да се отбранява“, уточни експертът. Според него е много важен и политическият анализ на ситуацията, защото през февруари 2022 г., когато започна инвазията на Русия в Украйна, този аспект е бил подценен.
Още: Бивш зам.-министър на отбраната: Постигнат набързо мир между Украйна и Русия може лесно да се наруши
„Европейските политици се опитваха да умилостивят Путин преди началото на войната, че тя може да бъде избегната. Грешка”, коментира експертът по сигурността. Той подчерта, че като се засили европейската военна индустрия, оръжията да отидат в армиите, включително и в украинската.
Още: Йордан Божилов: Рискът от тероризъм стои
„България не може да изгради сама сигурността си и е задължително тя да участва в коалиция, която да осигури обща отбрана", подчерта Божилов. Той коментира, че въпросът с военната подготовка на населението у нас се свежда до това, дали да се върне казармата, което го поставя с главата надолу. Според него първо трябва да има анализ за възможностите и каква ще е ролята на гражданите при военен конфликт - дали ще са на първа линия или само с логистични функции, дали ще се обучават да управляват дронове, както и дали военната подготовка ще е само за мъжете или и за жените.