Всички, които се интересуват от наблюдение на звездите, трябва да насочат погледа си към небето тази седмица, тъй като има голяма вероятност да станат свидетели на изключително рядка звездна експлозия от уюта на собствения си дом.
Въпреки че нощното небе със сигурност е красиво само по себе си, някои необичайни събития могат да го превърнат в неповторимо преживяване за кратък период от време. Слънчевите затъмнения, Северното сияние и дори падаща звезда са събития, които ще оставят всеки изумен, но този предстоящ инцидент е нещо, на което определено трябва да обърнете внимание.
Повече за космическото събитие
Както съобщава Daily Galaxy, може би още тази седмица ще можем да видим изключително рядката експлозия на Пламтящата звезда, известна още като T Coronae Borealis в Северната корона.
Точната дата, на която експлозията ѝ ще стане видима, засега не е ясна, тъй като може да е по всяко време през следващите няколко месеца, но астрофизикът Жан Шнайдер от Парижката обсерватория прогнозира, че това може да се случи на 29 март 2025 г.
Макар тази непредсказуемост да е разбираемо разочароваща, хубавото на подобна звездна експлозия е, че тя ще продължи поне няколко дни, така че не е нужно да се притеснявате, че ще я пропуснете през нощта или когато не гледате.
Тя ще достигне максимална яркост за няколко часа след началото на експлозията, а след това бавно ще намалее до типичната си видимост през следващите няколко дни, което ще ви даде достатъчно възможности да наблюдавате сами невероятното събитие.
От последната нова в Млечния път са минали 78 години, а зашеметяващото в случая с Пламтящата звезда е, че тя е възниквала повече от 3000 години.
Поради факта, че T Coronae Borealis се намира на около 3000 светлинни години от Земята, е необходимо невероятно дълго време, за да стане светлината видима за нас на Земята. Виждаме я да се случва в „реално време“ на Земята, но астрофизиците смятат, че експлозията всъщност се е случила около 1000 г. пр.н.е., или през бронзовата епоха.