От няколко дни тревога предизвика разпространението на менингококовата инфекция у нас – най-вече сред децата. „Няма място за паника във връзка с менингококовите инфекции, паниката не е добър съветник. бактерията може да е в организма на много хора, без да предизвика болестно състояние. Само в редки случаи се стига до менингит и сепсис". Това обясни проф. Нина Янчева, ръководител на Катедрата по инфекциозни болести при Медицинския университет в София.
Още: Прецедент: 11-месечно бебе почина от менингококова инфекция, друго се бори за живота си
„Това не е масова инфекция, не е епидемия. В Европа от 1000 до 3000 души на година се разболяват в следствие на бактерията", съобщи още тя пред bTV. Проф. Янчева уточни, че бактериалната инфекция се разпространява по въздушно-капков път, но при повечето хора, дори да навлезе в носоглътката, няма да причини никакви симптоми.
Още: Кога менингококът може да стане смъртоносен - зависи от бактерията
Проф. Нина Янчева заяви, че би било добре да има достъп до всички ваксини, но не би препоръчала те да станат задължителни в конкретния случай. Основният ѝ довод е, че заради разрастващите се движения срещу ваксините в световен мащаб, задължителният елемент може да предизвика обратен ефект.
Още: Смъртността е висока, бързо да се действа: Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция