Ударна доза желязо: Този домашен сок намалява подуването

28 март 2025, 12:36 часа

Една от най-често използваните билки в кухните по света, известна със своя ароматен вкус и свеж аромат, е магданозът. Освен че обогатява ястията, той е истинска съкровищница от ползи за здравето – пречиства бъбреците и помага за изхвърлянето на излишната вода от тялото, ускорява възстановяването при настинки и вирусни инфекции, помага при лош дъх, облекчава менструалните болки и спазми, понижава холестерола и кръвното налягане.

Сок от мандарини – знаете ли какви огромни ползи ни носи?

Магданозът е богат на витамини А, С и К, както и на минерали като желязо и калий, така че освен като съставка на супи, яхнии, гулаши и сосове, може да се използва по-често пресен, под формата на сок. Независимо дали го консумирате самостоятелно или в комбинация с други пресни съставки като целина и лимон, пиенето на сок от магданоз е прост, но ефективен начин да поддържате здравето си. По-долу са някои от предимствата му:

 1. Укрепва имунната функция

Още: Сок от круши ползи

Магданозът е богат на апигенин, съединение, което помага за регулирането на имунния отговор и борбата с хроничните възпаления. Една чаша пресен магданоз осигурява повече от 133% от препоръчителния дневен прием на витамин С, който е ключов антиоксидант за повишаване на имунитета и защита срещу оксидативен стрес.

2. Намалява лошия дъх

Благодарение на високото си съдържание на хлорофил, магданозът действа като естествен дезодорант, неутрализира лошия дъх и елиминира бактериите, причиняващи неприятни миризми.

3. Естествен диуретик

Още: Защо много хора пият сок от грейпфрут сутрин

Сокът от магданоз е естествен диуретик, който помага за понижаване на кръвното налягане и изхвърляне на токсините от тялото. Изследванията показват, че може да увеличи обема на урината и да предотврати образуването на камъни в бъбреците чрез балансиране на рН стойността на урината.

4. Намалява възпалението

Богат на витамин С, бета-каротин и евгенол, магданозът помага при възпалителни процеси. Доказателствата показват, че може да облекчи симптомите на остеоартрит, ревматоиден артрит и астма.

5. Пречиства кръвта

Още: Как се приготвя домашен сок от арония - много полезен през зимата

Хлорофилът в магданоза помага за детоксикацията на кръвта и създаването на нови червени кръвни клетки. Освен това поддържа здравето на сърцето, като предотвратява образуването на кръвни съсиреци и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.

6. Облекчава подуването

Магданозът се използва от векове за лечение на храносмилателни проблеми, като подуване на корема, газове и запек. Съдържа етерични масла, които подобряват здравето на червата и улесняват отделянето на газове.

7. Укрепва костите

Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация

Богат на витамин К, магданозът поддържа здравето на костите, като подобрява усвояването на калций и намалява риска от фрактури и остеопороза. Също така високият процент на витамин С стимулира производството на колаген, който е от решаващо значение за здравината и гъвкавостта на костите.

8. Поддържа здравето на бъбреците

Сокът от магданоз е едно от най-добрите природни средства за бъбреците. Съдържа съединения като апиол и миристицин, които стимулират тяхното функциониране, предотвратяват образуването на камъни и подпомагат детоксикацията чрез увеличаване на производството на урина.

9. Повишава нивата на желязо

Още: След водата: Кои са най-здравословните напитки

Магданозът е изключително богат на желязо – съдържа го два пъти повече от спанака. Тъй като желязото е от ключово значение за създаването на червени кръвни клетки, сокът от магданоз може да помогне за предотвратяване на анемия, причинена от дефицит на желязо. Високото съдържание на витамин С подобрява усвояването на желязото, което го прави още по-ефективен.

10. Подобрява зрението

Магданозът е добър източник на провитамин А каротеноиди, включително бета-каротин, лутеин и зеаксантин, които са от съществено значение за здравето на очите. Изследванията показват, че тези съставки могат да намалят риска от свързана с възрастта макулна дегенерация с до 26 процента.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес