Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изненадващи факти за правилното хранене

09 февруари 2022, 15:10 часа

 

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Здравословното хранене е може би най-обсъжданата тема в интернет-пространството. Сякаш вече знаем всичко за това. Но ето някои факти, които ще изненадат мнозина.

1. Правилното хранене не изисква много пари и време. Много хора се отказват от правилната храна, защото била „скъпа и трудна“. Но има доста примери за вкусни, прости и евтини ястия. Можете, например, да използвате евтино пилешко месо или скумрия за готвене. Овесените ядки са отлична гарнитура за всеки ден, а някои зеленчуци са на поносими цени дори през зимата.

2. Не е задължително да се отказвате от сладко. Вкусни и здравословни десерти могат лесно да се приготвят дори от неопитен готвач. Като сладка основа са идеални пресните и сушени плодове, мед, ядки. Вместо кремове и захарни сосове използвайте натурално кисело мляко и нискомаслена извара. Като междинна закуска можете да хапвате парче черен шоколад.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

3. Най-много витамин С се намира НЕ в цитрусовите плодове. Не всеки знае, че има продукти, които съдържат не по-малко, а понякога дори повече от полезната аскорбинова киселина – витамин С. Тази група включва най-банално бяло зеле, червени чушки, шипки, касис.

4. Може и трябва да вечеряте след 18 часа. Едно от условията за ефективна диета било да не се яде след 18 часа. Тук обаче е важен индивидуалният ритъм. Ако сте тип „чучулига“ и вече спите в 21-22 часа, наистина е препоръчително да вечеряте не по-късно от 18 ч. Но, ако си лягате в 01-02 часа след полунощ, тогава вечерята може да се отложи за 21 ч.

5. Чувството за засищане идва след 20 минути. Щом мозъкът получи сигнал от стомаха, че е пълен, човек се чувства сит. Обаче са необходими поне 20 минути, за да стигне информацията от който и да е орган до мозъка. С други думи: вие вече сте се нахранили – но това го разбирате едва след 20 минути, през които продължавате да ядете просто, защото все още не знаете, че „стига толкова“.

6. Мазнините по време на диета са полезни. Пълното изключване на мазнините по време на диетата е недопустимо. В салати и готови ястия можете да добавяте не повече от 2 супени лъжици на ден растителни масла: зехтин, от рапица, ленено семе и синап. Необходимостта от животински мазнини се запълва с определени видове риба: сьомга, скумрия, херинга.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

7. Апетит и глад не са едно и също нещо. Да се ​​научиш да се справяш с излишния апетит е главният проблем по пътя към здравословното хранене. Понякога миризмата или външният вид на ястие предизвиква желание незабавно да го погълнете, дори без да сте гладни. Това е апетит – необходимостта от консумация на нещо вкусно. А гладът е физиологично състояние: червата куркат, стомахът е свит, хълбоците леко „пробождат“. Организмът изисква законното си зареждане с гориво. Не допускайте силно чувство на глад – тоест, да сте готови да изядете цял бик. Също трябва да ограничите апетита си. В първия случай ще помогнат леки закуски с плодове или зеленчуци. А във втория - разсейване със спорт, хобита, разходки на чист въздух!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес