Въпреки факта, че инсултът обикновено се свързва с възрастта след 50 години, младите хора също са изложени на риск от развитие на заболяването. Това казва руският лекар д-р Павел Раменски и отбелязва, че диабетът е най-честата причина за мозъчен удар при хората под 45 години. Освен него, другите рискови фактори включват – наднормено тегло, тютюнопушене, консумация на алкохол, стрес, нарушения на съня, хипертония.
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
„Искам да отбележа, че лекарите определят възрастта на младите хора от 18 до 45 години“, казва специалистът.
Симптоми, които се появяват седмици преди инсулт
Причини за инсулт
„Един от основните фактори, които провокират мозъчен удар при млади хора, е метаболитно разстройство като диабет“, коментира Павел Раменски.
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
"Това може да доведе до развитие на атеросклероза, която може да причини инсулт", казва лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Той допълва, че пушенето също е основен рисков фактор, тъй като повишава кръвното налягане и нивата на холестерола в кръвта. Употребата на алкохол, лошото хранене, липсата на физическа активност и в резултат на това затлъстяването също са рискови фактори.
„Почивайте си по-често, спете достатъчно и се опитайте да бъдете по-малко нервни. В крайна сметка стресът и нарушенията на съня са още два фактора, които могат да доведат до коментирания съдов инцидента“, казва д-р Раменски.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Хората обикновено страдат от високо кръвно налягане в напреднала възраст. Но при сегашния начин на живот и хранене кръвното налягане се повишава и при младите хора, а това също е рисков фактор, според експерта.
Симптомите на коментирания съдов инцидент могат да се появят по различни начини в зависимост от това коя част от мозъка е засегната. Най-често те са следните:
- чувство на изтръпване или слабост в лицето, ръцете или краката;
- затруднено говорене или разбиране на речта;
- загуба на зрение или двойно виждане;
- замайване, загуба на координация и баланс;
- силно главоболие;
„Ако забележите проявата на тези симптоми в себе си или в някой ваш близък, незабавно се обадете на линейка. Не забравяйте, че времето е от съществено значение при лечението на съдови инциденти. Всяка минута има значение. Докато чакате медицинска помощ, помогнете на пострадалия да легне и му осигурете максимален комфорт.Не трябва да давате никакви лекарства или храна през това време, тъй като това може да влоши състоянието на пациента“, казва още лекарят.
„Опитайте се да водите здравословен начин на живот: не пушете, не пийте алкохол, хранете се правилно, спортувайте, контролирайте кръвното си налягане и нивата на холестерола“, съветва Павел Раменски.
„Ако имате хронични заболявания, следете тяхното лечение и се подлагайте на редовни медицински прегледи“, допълва още специалистът.
Oще: Кардиолог: Това са най-добрите напитки след инфаркт и инсулт
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!