Бременността е период от интензивни физиологични промени, които изискват специално внимание към хранителния режим. Въпреки увеличения апетит, бъдещите майки трябва да бъдат особено внимателни с избора на храни, за да поддържат не само своето, но и здравето на своето бебе. В тази статия ще проучим какви са тези храни, които би трябвало да се избягват по време на бременност.
5 начина за поддържане на добро здраве по време на бременност
Храни, които да ограничите
С цел предотвратяване на натравяне с инфекциозни агенти, като бактерията Listeria monocytogenes, бъдещите майки трябва да бъдат внимателни при консумацията на сирена, колбаси, сурови меса и непастьоризирано прясно мляко. Тези храни, ако не се обработват правилно, могат да предизвикат сериозни проблеми като отравяне и раздразнения на стомаха.
Храни, които не са подходящи при бременност
Въпреки стремежа към разнообразие, има храни, които са вредни както за бременната жена, така и за бебето. Недобре сготвено или сурово месо, определени видове риба (меч, марлин, акула, тон), прясно мляко, сирене, сурови стриди и миди, черен дроб, яйца с ниска топлинна обработка, алкохол, кофеин, наситени и транс-мазнини - всички тези продукти следва да бъдат ограничени или избягвани.
7 ранни признака, които показват, че си бременна
Забранени плодове по време на бременност
В някои случаи, дори и плодовете могат да бъдат потенциално рискови. Кисели плодове като боровинки, малини, портокали, грейпфрути, както и папая и грозде, трябва да се консумират с внимание. Драконовото око и прясно изцедените плодови сокове също е по-добре да бъдат избягвани.
Ограничаването на консумацията на определени храни по време на бременност е от съществено значение за здравето на майката и бебето. Правилният избор на храни може да помогне за предотвратяване на натравяне, задържане на токсини и други нежелани последици. Все пак, преди да направите радикални промени в хранителния си режим, консултирайте се със своя лекар, който може да ви предостави персонализирани съвети, взети предвид вашето здравословно състояние.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!