Известно е, че определени храни помагат както за общото здраве на човешкия организъм, така и за отделните органи в тялото, но за първи път учени от Университета в Илинойс свързаха приема на моненаситени мастни киселини (МНМК) с интелигентността. Този вид вещество, което се намира в зехтина, ядките и авокадото, си взаимодейства с мрежата от неврони на мозъка и по този начин подпомага неговата дейност, пише научният сайт „Сайънс дейли“.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
В рамките на проучването, което е било проведено сред 99 доброволци, са сравнени данни за МНМК в човешката кръв, данни за мозъчна активност и резултати от общи тестове за интелигентност.
Според един от водещите изследователи в изследването Арън Барби целта му е била да се постигне разбиране за това как хранителните вещества могат да бъдат използвани за подобряване на мозъчната дейност и начина, по който те влияят на мозъка.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Конкретният повод учените да се спрат на точно този вид мастни киселини са предишни изследвания, според които т. нар. средиземноморска диета, богата на МНМК, е изключително полезна за дейността на мозъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
„В миналото подходът беше да се потърси фокус върху индивидуалните хранителни вещества. Но ние знаем, че приемът на храна не зависи от някое конкретно вещество, а по-скоро отразява по-широкообхватни модели на хранене“, посочи Барби.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Снимки: Pixabay
Резултатите от изследването са установили, че интелигентността се свързва с тази част на мозъка, която отговаря за изпълнението на задачи, изискващи внимание и такива, свързани с изпълнението на неща от ежедневието. Според тях хората с по-високи нива на МНМК в кръвта си показват по-голяма ефективност на работата на тази определена мрежа в мозъка си, предаде БГНЕС.
По думите на Барби откритията на неговия екип ще стимулират и други изследвания за това как храната влияе на работата на мозъка и интелигентността.