Известно е, че определени храни помагат както за общото здраве на човешкия организъм, така и за отделните органи в тялото, но за първи път учени от Университета в Илинойс свързаха приема на моненаситени мастни киселини (МНМК) с интелигентността. Този вид вещество, което се намира в зехтина, ядките и авокадото, си взаимодейства с мрежата от неврони на мозъка и по този начин подпомага неговата дейност, пише научният сайт „Сайънс дейли“.
Още: НЕ само картофи: Още два зеленчука, които се превръщат в отрова при пържене
Още: Лекар: От тази добавка има повече вреда, отколкото полза
В рамките на проучването, което е било проведено сред 99 доброволци, са сравнени данни за МНМК в човешката кръв, данни за мозъчна активност и резултати от общи тестове за интелигентност.
Според един от водещите изследователи в изследването Арън Барби целта му е била да се постигне разбиране за това как хранителните вещества могат да бъдат използвани за подобряване на мозъчната дейност и начина, по който те влияят на мозъка.
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
Още: Забравете за гладуването: Бързо отслабване до лятото с 3 прости трика
Конкретният повод учените да се спрат на точно този вид мастни киселини са предишни изследвания, според които т. нар. средиземноморска диета, богата на МНМК, е изключително полезна за дейността на мозъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„В миналото подходът беше да се потърси фокус върху индивидуалните хранителни вещества. Но ние знаем, че приемът на храна не зависи от някое конкретно вещество, а по-скоро отразява по-широкообхватни модели на хранене“, посочи Барби.
Още: Лекар: Защо оризът ТРЯБВА да се накисва
Още: Защо лекарите препоръчват целина на диабетиците?
Снимки: Pixabay
Резултатите от изследването са установили, че интелигентността се свързва с тази част на мозъка, която отговаря за изпълнението на задачи, изискващи внимание и такива, свързани с изпълнението на неща от ежедневието. Според тях хората с по-високи нива на МНМК в кръвта си показват по-голяма ефективност на работата на тази определена мрежа в мозъка си, предаде БГНЕС.
По думите на Барби откритията на неговия екип ще стимулират и други изследвания за това как храната влияе на работата на мозъка и интелигентността.