Естрогенът е тясно свързан с емоционалното състояние на жените. Депресията и тревожността ви засягат по-често през годините, когато произвеждате естроген, отколкото когато не произвеждате хормона. Естрогенът също играе роля в промените в настроението, свързани със състояния като предменструален синдром, предменструално дисфорично разстройство и следродилна депресия. Как точно естрогенът влияе на емоциите не е много ясно. Оказва се, че емоционалните ефекти на естрогена са почти толкова мистериозни, колкото и самите настроения.
Още: Как да се справим с ангината: Видове, лечение и съвети за бързо възстановяване
Ефектите на естрогена
Естрогенът е полов хормон, който засяга много системи в тялото, включително репродуктивната система, костите, кожата и мозъка.
Започвайки от пубертета, яйчниците на жената започват да отделят естроген в координация с всеки месечен менструален цикъл. В средата на цикъла нивата внезапно се повишават, предизвиквайки освобождаването на яйцеклетка (овулация). След това падат също толкова бързо. През останалата част от месеца нивата на естроген се покачват и падат постепенно.
Нивата на естроген се повишават и спадат през 28-дневния ви менструален цикъл, понякога постепенно, а друг път по-рязко. Нормалните нива на естроген варират в широки граници. Големите разлики са типични при една жена в различни дни или между две жени в един и същи ден от цикъла им. Действително измереното ниво на естроген не предсказва емоционални смущения.
Още: При диабет: Тези плодове могат да повишат кръвната ви захар – трябва ли да ги избягвате
Прави ли ви естрогенът емоционален?
Естрогенът е основен играч в регулирането на настроението. Естрогенът действа навсякъде в тялото, включително частите на мозъка, които контролират емоциите.
Някои от ефектите на естрогена включват:
- Увеличаване на променящия настроението химически серотонин и броя на серотониновите рецептори в мозъка
- Модифициране на производството и ефектите на ендорфините, химикалите, които ви карат да се „чувствате добре“ в мозъка
- Защита на нервите от увреждане и евентуално стимулиране на растежа на нервите
Невъзможно е да се предвиди какво означават тези ефекти на естрогена при отделен човек. Действията на естрогена са твърде сложни, за да могат изследователите да разберат напълно. Например, въпреки очевидно положителното въздействие на естрогена върху мозъка, настроението ви може да се подобри след менопаузата, когато нивата на естроген са много ниски.
Някои експерти смятат, че някои хора са по-уязвими към нормалните промени в естрогена в менструалния цикъл. Те предполагат, че влакчето на хормоните през репродуктивните години създава смущения в настроението.
Още: Студът фактор ли е за разпространението на вируси: Съветите, с които ще ги преборите
Ефекти на естрогена върху предменструалния синдром (ПМС)
Около 90% от жените имат неприятни симптоми преди менструацията. Ако симптомите ви са достатъчно сериозни, за да нарушат качеството ви на живот, лекарите го определят като предменструален синдром (ПМС). Вероятно имате ПМС, ако:
- Физическите и емоционални симптоми се появяват няколко дни преди всяка менструация.
- Симптомите изчезват след приключване на цикъла и не се появяват по друго време.
- Симптомите причиняват сериозни лични проблеми, като например тези на работа, в училище или в отношенията.
Подуване на корема, подуване на ръцете или краката и чувствителност на гърдите са обичайните физически симптоми на ПМС. Може също да се чувствате прекалено емоционални, депресирани, ядосани, раздразнителни, тревожни или социално изолирани. Около 20%-40% от жените може да имат ПМС в даден момент от живота си.
Още: Можете да спрете мускулните крампи на краката за секунди с това неочаквано домашно средство
Ефекти на естрогена върху предменструалното дисфорично разстройство (PMDD)
Както при ПМС, жените с предменструално дисфорично разстройство (ПМДР) редовно развиват симптоми на негативно настроение преди менструацията. Някои експерти смятат PMDD за тежка форма на PMS.
При PMDD симптомите на настроението са по-тежки и често засенчват физическите симптоми. Емоционалните смущения са достатъчно значителни, за да причинят проблеми в ежедневието. Ето често срещаните симптоми на PMDD:
- Чувствате се много тъжно, безнадеждно или безполезно
- Чувствате се по-тревожни или напрегнати или винаги на ръба
- Промени в настроението
- Да сте много критични към себе си или чувствителни към отхвърляне
- Плач - чест или внезапен
- Чувствате се по-раздразнителни или ядосани
- Имате конфликти със семейството, колеги или приятели
- Загуба на интерес към обичайните дейности
- Имате проблеми с концентрацията
- Чувство на силна умора или липса на енергия
- Ядете много повече, преяждате или жадува за определени храни
- Спите твърде много или имате проблеми със съня
- Чувство на претоварване или извън контрол
Още: Топ 5 чая за здраве и мощен имунитет, които диетолозите препоръчват
Около 3% -9% от жените имат PMDD. Естрогенът изглежда участва в тези смущения в настроението, но как точно е по-скоро мистерия. Нивата на естроген при жени с ПМС или ПМДР са почти винаги нормални. Вместо това проблемът може да се крие в начина, по който естрогенът „говори“ с частите на мозъка, участващи в настроението. Жените с ПМС или ПМДР също могат да бъдат по-засегнати от нормалните колебания на естрогена по време на менструалния цикъл.
Ефекти на естрогена върху следродилната депресия
10%-25% от жените изпитват тежка депресия през първите 6 месеца след раждането. Рязкото спадане на естрогена след раждането изглежда като очевиден виновник, но изследователите никога не са доказвали тази връзка.
Следродилната депресия се лекува като всяка друга депресия, с антидепресанти, терапия или и двете. Някои препарати на естроген наистина са обещаващи като потенциална добавка към тези установени лечения.
Още: Диетолози разкриват: Тези 2 противовъзпалителни храни ще променят живота ви
Ефекти на естрогена върху перименопаузалната депресия
В месеците или годините преди менопаузата (наречена перименопауза) нивата на естроген са непостоянни. По време на перименопаузата до 10% от жените изпитват депресия, която може да бъде причинена от нестабилни нива на естроген. Някои проучвания показват, че използването на трансдермален естрогенен пластир сам по себе си може да подобри депресията по време на перименопаузата, но това не е стандартна практика за лечение. Жените в тези проучвания не са приемали антидепресанти.
Ефекти на естрогена върху постменопаузалната депресия
При менопаузата нивата на естроген падат до много ниски нива. Интересното е, че пероралният прием на естроген не подобрява депресията при жени след менопаузата. В големи проучвания, оценяващи хормонозаместителната терапия, жените, приемащи естроген, съобщават за същото психично здраве като жените, приемащи плацебо. След менопаузата нивата на депресия при жените намаляват, като стават подобни на мъжете на същата възраст.
Още: Как зимата влияе на хормоните?
Естрогенът влияе върху емоциите ви, като засяга регулирането на настроението и психичното здраве. Промените в нивата на естроген могат да доведат до разстройства на настроението като ПМС, ПМДР, следродилна депресия и депресия при менопауза. Тези промени в нивата на хормоните могат да причинят раздразнителност, тревожност и депресия.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: Лекар: 4 храни, които контролират хормоналния дисбаланс