Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диета за мозъка: Ето какво да ядете за по-добра памет и концентрация

14 ноември 2024, 10:06 часа

Отдавна е известно, че здравословното хранене е необходимо за правилното функциониране на целия организъм. Знаете ли обаче, че изборът на подходящи хранителни вещества и хранителни продукти също може да окаже значително влияние върху функционирането на нервната система, включително мозъка? Диета, която поддържа мозъчната функция, допринася за подобряване на когнитивните функции, подобряване на способността за запомняне и повишаване на концентрацията. Какви витамини и хранителни вещества трябва да бъдат включени във вашата здравословна за мозъка диета? Разберете сега.

Какви съставки трябва да съдържа „мозъчната диета“?

За да функционира мозъкът ви правилно и на възможно най-високо ниво, той се нуждае от вашата помощ. Вашата памет, концентрация, когнитивни способности и като цяло вашата ефективност ще зависят от съставките, които предоставяте.

Още: 7 малки промени за незабавно подобряване на качеството на диетата ви

Когато планирате диета, която е полезна за мозъка, обърнете внимание на правилното ниво на макронутриенти - т.е. протеини, мазнини и въглехидрати. Балансирането им оказва голямо влияние върху функционирането на вашата нервна система. Протеините са основният градивен материал на нервните клетки и невротрансмитерите – диета с ниско съдържание на протеини води до нарушаване на тяхното функциониране. Също толкова важни в диетата за мозъка са здравословните ненаситени мазнини, които са компоненти на клетъчната мембрана, благодарение на което подобряват мисловните процеси. Консумацията им намалява и риска от неврологични заболявания.

Желязо

Неговият дефицит причинява значителни проблеми с концентрацията и умора, което се отразява на ефективността ви през деня. Желязото и хемоглобинът са отговорни за транспортирането на кислород до всички клетки на тялото, включително мозъчните клетки. Продуктите, богати на желязо, включват: спанак, зеле, черен дроб, свинско и говеждо месо, сушени плодове и бобови растения.

Още: Какво е противовъзпалителна диета и как действа?

Витамини от група В

Недостигът на витамин В може да допринесе за постоянна умора, световъртеж и проблеми с паметта. Те са необходими в процеса на създаване на невротрансмитери и синтез на хормони. Те също така подобряват паметта. Ето защо, ако се чудите как да създадете диета за добра памет, обърнете внимание на подходящото ниво на тези витамини в организма. Ще ги намерите в млечните продукти, варивата, пълнозърнестия хляб и постното месо.

Витамин С

Благодарение на своите окислителни свойства, витамин С помага за подобряване на паметта, способността за концентрация и дори за лечение на нарушения на паметта при по-възрастните хора. Добри източници на витамин С са ягодите, чушките, магданозът и броколите.

Още: 5 въпроса, които продуктивните хора си задават, за да останат фокусирани

Витамин D

Подходящото му ниво ефективно предотвратява деменция и когнитивни разстройства. Интересното е, че витамин D допринася и за защитата на нервните клетки – участва в премахването на амилоидните плаки, характерни за болестта на Алцхаймер. Разбира се, най-добрият начин да осигурите на тялото витамин D е слънчевата светлина, така че си струва да го приемате допълнително през есента и зимата.

Магнезий

Магнезият допринася за стимулирането на рецепторите в мозъка. Подходящото му ниво допринася за релаксация и намаляване на тревожността, благодарение на което нервната ви система може да работи по-ефективно и по-добре. Магнезият също така регулира нивото на кортизола, който се произвежда в резултат на стреса и предпазва тялото от вредното му въздействие. Отлични източници на магнезий включват например черен шоколад, ядки, семена от чиа, спанак и тиквени семки.

Примерни храни за мозъка

Има няколко продукта, които имат наистина благоприятен ефект върху подобряването на мозъчната функция. Ако искате да подобрите когнитивните си процеси, включването им в диетата ви ще бъде отличен избор.

Горски плодове – имаме предвид къпини, малини, ягоди, боровинки и годжи бери. Те са пълни с антиоксиданти, които са много важен компонент на диетата за добра памет. Те също са с високо съдържание на глюкоза, но имат нисък гликемичен индекс, така че могат да бъдат чудесен източник на енергия, без да увеличават риска от диабет.

Авокадо - подобрява когнитивните функции, подобрява паметта и помага за концентрацията.

Зеленолистни зеленчуци - къдраво зеле, спанак, броколи и зеле - съдържащата се в тях фолиева киселина (витамин B9) участва в образуването на тъканта, от която се развиват главният и гръбначният мозък.

Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес