Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Деменция: 10-те най-малко известни симптома, които всеки трябва да знае

05 август 2023, 11:01 часа

Почти всички хора в напреднала възраст се оплакват от проблеми с паметта, но при някои това може да е симптом на деменция. Но това оплакване не единственият знак за развитието на заболяването и е важно всеки да е запознат с неговата симптоматика. 

Ако възрастен човек е забравил къде е сложил очилата или часовника си, това е нормално. Стареенето на тялото засяга не само външния вид, но и клетките на мозъка. Но забравяне е едно, а когнитивното разстройство с прогресивна загуба на знания, умения и способности е друго. В случая говорим за развитие на когнитивно заболяване, която засяга повече от 10% от хората над 65 години и повече от 20% от хората над 80 години - 2/3 от тях са жени. 

Коментираното когнитивно заболяване може да засегне всеки и е важно всеки да е наясно със симптомите, за които трябва да внимава, както и с рисковите.

 „Отдавна е известно, че пиенето на големи количества алкохол причинява промени в мозъка. Няколко големи проучвания и прегледи показват, че разстройствата, свързани с употребата на алкохол, са свързани с повишен риск от развитие на деменция“, казва неврологът Александра Алехина. Други модифицируеми рискови фактори за развитието на заболяването са затлъстяването, високото кръвно налягане и високият холестерол.

Лекар: Тази промяна в обонянието е ранен симптом на деменция

Д-р Альохина назова 10-те най-малко известни симптома на когнитивната патология, включващи от промени във вкусовите предпочитания до нарушения в съня и двигателната активност.

10-те най-малко известни симптома на деменция

Те включват: 

  • предпочитание към сладки храни
  • загуба на обоняние
  • конвулсии
  • инконтиненция на пикочния мехур - способност за незадържане на урина
  • обсебващо поведение
  • повтарящи се припадъци
  • зрителни халюцинации
  • апетит и загуба на тегло
  • нарушения на съня
  • проблеми с движението

Воденето на нездравословен начин на живот, свързано с прекомерна употреба на алкохол и липса на физически упражнения, увеличава риска от заболяването.

Ето защо една от най-добрите мерки срещу него е намаляването на консумацията на алкохол и честите упражнения.

Първите симптоми на заболяването, в случаите когато то е предизвикано от злоупотребата на алкохол, се появяват след 13-15 години алкохолна зависимост. При този тип на патологията на преден план излиза деградацията на личността, загубата на морални и социални ценности. На фона на тоталното увреждане на когнитивните функции възниква неосъзната агресия. Пациентите често умират преди да достигнат крайните етапи на мозъчните промени. Причините за смъртта са пренебрегвани патологии на черния дроб, панкреаса и др. 

Независимо от скоростта на прогресиране, придобитата форма на заболяването преминава през четири етапа на развитие:

  • предклиничен период - поведението и емоционалният фон не се променят, но има проблеми с краткосрочната памет. Способността за логично мислене, усвояване и предаване на информация е намалена.
  • ранна фаза - всички когнитивни функции постепенно се влошават, сънят се нарушава, физическата активност се забавя, работоспособността намалява. Характерът на пациента значително се влошава, има трудности при оценката на събитията, признаци на дезориентация в района, във времето, изразени поведенчески разстройства.
  • синдром на демент в средния етап на развитие - симптомите на нарушение на паметта прогресират, уменията, необходими в ежедневието, се губят, речта и тактилността са нарушени. Пациентът губи способността да извършва прости последователни действия, адекватно да оценява ситуациите, да влиза в социални контакти, става безпомощен извън дома. Има нужда от постоянно наблюдение и помощ.
  • късен стадий - запазват се само индивидуални спомени, ориентацията, способността за извършване на домакинска работа са напълно загубени. Пациентът се нуждае от постоянни медицински грижи.

В последния стадий на заболяването човек не може да говори, да ходи, да контролира уринирането и да дъвче храната.

Още: Лекар: Всички възрастни хора трябва да правят това, за да се предпазят от деменция

Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес