Сръбският президент Александър Вучич съобщи, че е получил покана от българския си колега Румен Радев и че днес и утре, 3 и 4 април, ще бъде на двудневно посещение у нас. Той ще участва в срещата на държавните и правителствените ръководители в рамките на "Процес Акаба Балкан III", посветен на Балканския полуостров, съобщиха от кабинета на сръбския държавен глава.
Вучич ще проведе поредица от двустранни срещи с официални лица, включително с Румен Радев и с краля на Йордания Абдула II, предаде БГНЕС. Днес крал Абдула II бе посрещнат от българския президент на официална церемония на площад "Св. Александър Невски".
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Снимка: БГНЕС
Президентът на Северна Македония също идва в България
Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова също е на работно посещение в България в четвъртък и петък по повод участието си в срещата на "Процес Акаба Балкан III" в София. Това съобщи пресслужбата на кабинета ѝ, цитирана от БТА.
Президентът на Северна Македония ще говори в първата сесия на срещата. Предвидени са и двустранни срещи на Силяновска-Давкова с президента на България Румен Радев и с краля на Йордания Абдула II.
Още: България и Северна Македония през 2024 г.: Нищо за македонските българи
Какво е "Процесът Акаба"
"Процесът Акаба" представлява поредица международни срещи, инициирани от крал Абдула II през 2015 г. Тяхната цел е поддържане на международната и регионалната координация и сътрудничество в борбата с тероризма, екстремистките идеологии и радикализацията.
Пред сградата на президентството беше издигнато знамето на Йордания, а срещата между Румен Радев и Абдула Втори започна този следобед. След това са предвидени разговори между официалните делегации на двете държави. Очаква се във фокуса на срещата на двамата държавни глави в София да бъдат перспективите за последващо развитие на двустранните отношения между България и Йордания в икономиката, отбраната, науката и образованието, земеделието и туризма, както и теми от международния дневен ред в сферата на сигурността.