С постановление от март 2025 г. прокурор Калин Близнаков от Софийска градска прокуратура (СГП) е прекратил наказателното производство срещу бизнесмена Веселин Денков за участие в организирана престъпна група (ОПГ) за лихварство и изнудване. Причината е липсата на категорични доказателства за съществуването на подобна група.
Според постановлението на прокурор Близнаков, между лицата в твърдяната дотогава ОПГ не е установена връзка, а показанията на свидетелите с тайна самоличност са били променяни в хода на досъдебното производство. Самите им твърдения се основавали основно на "слухове в обществото и коментари от други лица", а не на преки факти. Още: "Трябва да минат изборите, за да се отслаби хватката": Бакалова разказа за разговора си с Нотариуса
Историята
Името на Веселин Денков стана публично известно през 2021 г., благодарение на разследването на Антикорупционния фонд (АКФ) "Списък за бърз контрол: Историята на Веселин Денков и специализираното правосъдие". Във филмите на АКФ партньорката му Ивайла Бакалова разкри с кадри от скрита камера как брокерът на влияние в правосъдието Мартин Божанов – Нотариуса (убит през 2024 г.) – предлага съдействие за освобождаването на Денков срещу заплащане с думите "Говорим си с Господ".
Производството срещу Денков е започнато на 25 август 2020 г. от вече закритата Специализирана прокуратура въз основа на оперативна информация от ГДБОП за съществуване на ОПГ, извършваща незаконна банкова дейност и насилствени действия. Същия ден Денков подава сигнал до тогавашния председател на Антикорупционната комисия Сотир Цацаров, в който твърди, че е бил многократно търсен от "посредници", настояващи да плаща, за да продължи бизнеса си спокойно.
След завръщането си в България на 1 септември 2020 г., Денков е арестуван. Остава в ареста до 3 юни 2021 г., малко преди публикуването на първата част от разследването на АКФ. Въпреки че обвинението срещу него е за участие в ОПГ за лихварство, в хода на разследването многократно е търсена информация за евентуалното му участие във финансирането на антиправителствените протести през лятото на 2020 г. и връзки с издирвания тогава бизнесмен Васил Божков.
Основата на обвинението срещу Денков е била изградена почти изцяло върху показания на анонимни свидетели, които се позовавали на "чутото" в обществото, без преки доказателства. Още: "Пратеници на спецпрокуратурата ми искаха пари": Веселин Денков проговори пред Комисията "Нотариуса"
Разследването
След приключване на разследването през 2021 г., делото е внесено в Специализирания наказателен съд, а след закриването му – преместено в Софийски градски съд (СГС). През февруари 2025 г. СГС връща делото на прокуратурата заради процесуални нарушения, а след преглед на материалите СГП прекратява производството заради липсата на безспорни доказателства.
Така, повече от четири години след началото на разследването, прокуратурата слага точка на историята на Веселин Денков и специализираното правосъдие. Предстои обаче нов етап – вероятно държавата ще трябва да плати обезщетение за деветмесечния арест на бизнесмена, основан само на слухове, приети от специализираното правосъдие като достатъчни доказателства за престъпление.