Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дефицит на магнезий - до какво води

12 август 2023, 07:52 часа

Диетологът Евгения Новикова разказа защо е толкова важно да се контролира нивото на магнезий в организма и какви са последствията от дефицита на този минерал.

Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

„Магнезият е един от най-важните макронутриенти. Тялото на възрастен човек съдържа приблизително 30 гр от него. Той не се синтезира и затова трябва задължително да идва отвън “, казва специалистът.

Защо се нуждаем от този минерал? Без него е невъзможно пълното функциониране на нервната система, мускулите и кръвоносните съдове. Той участва в синтеза на ДНК, протеини, влияе върху метаболитните процеси.

Ефективността на имунната система също до голяма степен зависи от него. При недостига му е невъзможно производството на антитела. Той има противовъзпалителни свойства, влияе върху функционирането на вътрешните органи.

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Това са най-богатите на магнезий храни, яжте ги всеки ден и ще забравите за безсънието, стреса и високото кръвно

Магнезиев дефицит

Организмът ни се сблъсква с колосален разход на този минерал в стресови ситуации, както и при продължителна концентрация на вниманието. Спортистите често изпитват магнезиев недостиг.

Ако сте изложени на тези рискови фактори, трябва да приемате минерала в превантивни дози, съветва експертът.

 

Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

Симптомите, че запасите от него в тялото ви трябва да бъдат попълнени, са: безсъние или трудности при заспиване, превъзбуда, спазми, крампи, неспокойни крака, умора, чувство на напрежение, което не изчезва.

Важно: приемането на магнезиеви добавки значително подобрява ефективността на лечението при хипертония.

Това хранително вещество, което е от съществено значение за оптималното здраве и функционирането на много телесни системи. Този елемент е много важен за:

  • регулиране на мускулните и нервните функции;
  • поддържане на нормални нива на кръвната захар;
  • нормализиране на кръвното налягане;
  • производство на протеини;

Коментираният минерал помага на тялото да разгражда захарите и според някои проучвания може да намали риска от инсулинова резистентност (състояние, което води до диабет). Следователно с правилното хранене рискът от развитие на това заболяване може да бъде намален. Освен това минералуъ може да подобри костната плътност, което намалява риска от фрактури и остеопороза. Това е особено важно за възрастните хора.

При недостиг на магнезиев човек става раздразнителен и разсеян, бързо се уморява. Може да почувства слабост и световъртеж, понякога се появяват крампи на мускулите на краката.

"Най-големи количества от този минерал се съдържат в пшенични трици и кълнове от пшеница, какао и черен шоколад (от 75 процента), тиквени, слънчогледови и ленени семена. Това се отнася и за ядките: орехи, кедрови ядки, кашу, шам фъстък, бадеми", споделя експертът.

Минералът се съдържа още във водорасли, авокадо, целина и броколи. Голямо количество от елемента се намира в зеленчуците: магданоз, копър, спанак, рукола, чесън. Същото може да се каже и за граха, царевицата, белия боб, лещата, продължава експертът.

Още: Колко дълго трябва да се приема магнезий?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес