Изпробвали сте всякакви диети и медикаменти за сваляне на излишните килограми? А запознати ли сте с бавното хранене и знаете ли как може да ни повлияе то? В динамичността на деня ние рядко осъзнаваме колко бързо се храним, а това не е много здравословно за организма ни. Според редица изследвания, бавното хранене ни кара да се чувстваме по-сити и така спомага за загубата на ненужните килограми.
Още: Здравен съвет за деня, 2 февруари: Лекар: Откажете се от този навик, той е пагубен за червата
Как да подобрим качеството си на живот чрез бавното хранене и какви са ползите от него, ще разберете в следващите редове:
Бързо хранене – покачване на килограми
Проучване с 4000 мъже и жени на средна възраст показва, че тези, които консумират храната си по-бързо, покачват по-бързо и килограми в сравнение с хората, които се хранят по-бавно и умерено. Бързите консуматори натрупват повече излишни килограми с течение на времето.
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Бавно хранене – по-малко калории
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Чудите се как? Хормоните на глада – грелин и лептин, контролират нашия апетит. След прием на храна техните нива се понижават и усещането за глад се премахва. Този процес обаче отнема около 20 минути, което ако се храните бавно, е достатъчно, за да достигне информацията за ситост до мозъка ви и да спрете да приемате излишна храна. Ако се храните бързо, докато стигнат сигналите до мозъка ви, вие ще сте приели повече храна и съответно – по-голямо количество калории, които се трупат излишно.
Ползи от бавното хранене
Има редица проучвания, доказващи че бавното дъвчене на храна се отразява на калорийния прием. При двойно по-бавно сдъвкване на хараната, калориите могат да се намалят с до 15%.
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Според друго изследване, дъвченето на всеки залък за 30 секунди, понижава нашия апетит и увеличава насладата от храненето. Това е така, защото, както споменахме, сигналите за ситост имат достатъчно време да достигнат до мозъка ни.
Бавното хранене спомага и за редица други неща, като някои от тях са:
· качествено храносмилане;
· усвояване на хранителните вещества възможно най-добре;
· здрави зъби;
· редуциране на стреса.
Съвети за бавно хранене
На повечето хора им е досадно да отделят толкова време за хранене, или се оправдават с липсата на време. Но ние ще ви предоставим няколко съвета, с които може да направите бавното хранене по-приятно.
· използвайте прибори – не се хранете с ръце. Това ще забави процеса на хранене;
· не гладувайте. Когато не сте яли цял ден и се приберете вкъщи, вие няма как да се сдържате и да се храните бавно и търпеливо. Хранете се здравословно и избягвайте подобен тип ситуации;
· дъвчете по-дълго. Един трик: пребройте колко пъти обикновено сдъвквате една хапка и след това удвоете броя им;
· оставете всички електронни устройства настрана – разсейването с гледането на телевизия или ровенето из социалните мрежи, ще ви накара да забравите какво количество храна сте приели;
· избирайте храни, изискващи повече дъвчене – така ще свикнете с тази мисъл. Такива са някои плодове и зеленчуци и ядките;
· имайте търпение, за да се превърне дадено действие в навик, ще е нужен поне месец;
· използвайте таймер, 20 минути като минимум са напълно подходящи за започване на изграждането на навика за по-бавно хранене.