Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако имате подутина зад ухото - това е симптом за следната болест

26 януари 2023, 18:11 часа

Болезнените уплътнения, които се появяват зад ухото или в областта на носа, не само причиняват дискомфорт, но в някои случаи могат да бъдат сериозна опасност. Тези нарушения могат да се окажат злокачествено новообразувание или сериозен абсцес.

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола

Подутина зад ухото, в ушната мида или в носа може да се появи на всяка възраст. Полът, както и възрастта, не влияят на вероятността от развитие на патология. В случай, че уплътнението не изчезне в рамките на 5 дни, а също и ако расте бързо и има симптоми на обща интоксикация, като треска и обща слабост, спешно трябва да посетите лекар.

За помощ първоначално можете да се свържете с УНГ лекар или терапевт. След преглед, ако е необходимо, пациентът ще бъде насочен към хирург или онколог. В повечето случаи лечението се извършва от отоларинголог.

Колко често трябва да почиствате ушите си?

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

Причина за появата на подутина зад ухото

Уплътненията в ухото или носа могат да се появят по много причини. Много е важно да ги установите преди започване на лечението, тъй като това е гаранция, че по-нататъшната терапия ще бъде възможно най-ефективна. Уплътненията могат да се образуват поради следните причини:

  • развитието на злокачествен процес в тъканите на лигавицата, меките тъкани или лимфните възли;
  • възпаление на лимфната възел - болезнено уплътнение зад ухото, което причинява интоксикация на тялото;
  • хронични възпалителни заболявания на ушите;
  • хронични възпалителни заболявания на назофаринкса - уплътнения в носа се появяват при продължително отсъствие на лечение;
  • запушване на мастната жлеза, поради което съдържанието му престава да се откроява и се развива уплътнение;
  • фиброма - обикновено се проявява като малка топка в ушната мида;
  • сериозни хормонални промени в тялото - често причиняват уплътнения;
  • пролиферация на лимфната тъкан на аденоидите - води до появата на уплътнения и подутини в носната кухина;
  • рязко намаляване на активността на имунната система;
  • травматично увреждане, след което се развива вътрешно възпаление. Появява се бучка в ушната мида, голямо възпаление зад ухото или в носа;
  • инфекция при пробиване на ухото поради недостатъчна стерилност на инструмента - може да възникне при пробиване на ушната мида или горната й част за поставяне на обеци. Кожата става червена;
  • началото на образуването на цирей;
  • чуждо тяло в тъканите;
  • доброкачествени неоплазми;
  • злокачествени тумори.

Сърбеж в ушите - ето какво да направим за бързо облекчаване

Видове подутини зад ухото

Уплътненията, които се появяват в тъканите зад ухото, в ушната мида или в областта на носа, се разделят на няколко вида. В зависимост от това към кой от тях принадлежи диагностицираното уплътняване, се предписва и необходимата терапия. Грешка на този етап от диагностиката ще доведе до неефективност на лечението или дори до влошаване на състоянието на пациента.

Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни

Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно

- Атеромата е уплътнение, което възниква поради запушване на мастната жлеза и е придружено от лека болезненост. Такова уплътнение може да се появи във всяка част на тялото, но най-често засяга ушната мида.

- Липома (уен). Болезнеността с това уплътнение се появява поради натиск върху тъканта. Образованието е доброкачествено, с големи размери. В редки случаи липома може да се дегенерира в злокачествен тумор, поради което трябва да бъде отстранен безпроблемно.

- Полип - подутина в носа на дете и възрастен се появява не рядко и е доброкачествена.

Защо ушите ни „горят“?

- Фиброма. Това е твърда подутина, която причинява болка само поради притискане на околните тъкани. На този фон всяко докосване причинява болка. Явлението е наследствено. Това е доброкачествена неоплазма.

- Лимфаденит. При проблем възниква възпаление на лимфния възел. В този случай уплътнението зад ухото е доста болезнено и е придружено от зачервяване на кожата, сърбеж и парене.

- Мастоидит. Проблемът възниква в следствие на неправилно лекуван отит. В резултат на това инфекциозната течност запълва порите на костта и води до появата на твърда, много болезнена бучка зад ухото, която бързо се увеличава. При такова нарушение се появява силна слабост, температурата се повишава и общото благосъстояние на пациента е сериозно нарушено. При проблем се появява уплътнение под ухото.

- Злокачествени новообразувания. В зависимост от вида те могат да имат различни прояви, но в по-голямата си част всички те са склонни към бърз растеж.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес