Имате ли обилен и болезнен цикъл? Страдате ли от болка в областта на таза? Може да става дума за аденомиоза – диагноза, която не се чува особено често. Разберете с какви симптоми се характеризира това състояние и какво общо има с ендометриозата.
Аденомиоза - какво е това?
Матката е покрита отвътре с лигавица (ендометриум), а отвън със серозна мембрана. Между тях има няколко слоя мускулна тъкан, които съставляват основната маса на този орган. При някои жени лигавицата на матката прониква дълбоко в мускулната обвивка. Също така има увеличение на броя и растежа на клетките на мускулната тъкан. Това води до разширяване на матката и се нарича аденомиоза.
Още: Без мазнини или без въглехидрати: Кое е по-здравословно?
Макар да звучи плашещо, това заболяване не е необичайно. Може да засегне до 20-30% от жените. По-голямата част от случаите се диагностицират в репродуктивна възраст, т.е. преди менопаузата. Обикновено между 30 и 40 години.
Аденомиоза и ендометриоза
И двете заболявания включват наличие на маточната лигавица на място, където не трябва да бъде. Ендометриозните лезии, за разлика от аденомиозата, могат да имат различна локализация. Те обикновено се намират в яйчниците или перитонеума, но могат да бъдат намерени и в диафрагмата, белег от цезарово сечение, мембрана около белите дробове (плеврата) или сърцето (перикард).
Още: Колагеновата вода е хит в мрежата, но има ли ползи?
Общото между аденомиозата и ендометриозата е сходната симптоматика, от която се оплакват пациентите. Болезнена менструация, хронична болка в таза, затруднено забременяване са само част от симптомите. В редки случаи може да се окаже, че имаме работа с ендометриоза и аденомиоза едновременно.
Аденомиоза на матката – причини
Точната причина за развитието на аденомиоза не е известна. Една от теориите предполага нарушена граница между слоевете на стената на матката – мукоза и мускуларис. Друго предположение е твърде интензивното делене на ендометриума или наличието на стволови клетки, останали в мускулната тъкан.
Рисковите фактори за развитие на аденомиоза включват:
Още: Полезни ли са витамините от група В за черния дроб?
- множество раждания
- започване на менструация в много ранна възраст
- кратки менструални цикли, т.е. честа поява на периоди
- наднормено тегло и затлъстяване
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
- процедури, засягащи матката, напр. цезарово сечение или кюретаж на матката
- спонтанни аборти
Аденомиоза - симптоми
Аденомиозата може значително да намали качеството на живот и да бъде източник на неприятни симптоми като:
Още: Лекар: Кои са най-честите фалшиви симптоми на бременност?
- тежки и много болезнени менструации
- болка по време на полов акт (диспареуния)
- хронична болка в таза
- проблеми със забременяването и запазването на бременността
Някои жени обаче нямат никакви симптоми на заболяването. Това може да се случи в до 30% от случаите.
Много гинекологични заболявания се проявяват по подобен начин. В допълнение към вече споменатата ендометриоза, те могат да включват полипи, фиброиди и дори злокачествени ендометриални тумори. Ако имате горните симптоми, не забравяйте да се консултирате с гинеколог.
Аденомиоза и бременност
Безплодието е често срещан проблем по целия свят. Една от десет двойки се бори с него. Има много състояния и заболявания, които се споменават като причини и аденомиозата е едно от тях. Освен това аденомиозата може да носи по-висок риск от:
-спонтанни аборти
- преждевременно раждане и раждане на недоносено бебе
- преждевременно разкъсване на мембрани
- неправилно положение на ембриона
- прееклампсия (кръвно налягане над 140/90)
Аденомиоза – диагностика
Основата на диагнозата е трансвагинален ултразвуков преглед. Лекарят също така оценява кръвния поток в кръвоносните съдове. Магнитен резонанс (ЯМР) също е полезен при диагностицирането. Поради по-ниската си цена и по-голямата наличност, изследването обикновено започва с ултразвук. За да изключат други причини за вашите симптоми, Вашият лекар може да реши да извърши допълнителни изследвания.
Аденомиоза - лечение
Възможни са два вида лечение – консервативно и радикално. Решението за най-доброто лечение на аденомиозата трябва да се вземе съвместно от пациента и лекуващия лекар.
Консервативният подход се основава на използването на лекарства, които предотвратяват разрушаването на миометриума. За тази цел се използва хормонална контрацепция (т.нар. двукомпонентна контрацепция).
Лекарствата за аденомиоза се предлагат както под формата на хапчета, така и като вътрематочни устройства (ВМС), които постепенно освобождават лекарството локално.
Важна част от лечението на аденомиозата е облекчаването на болката, свързана с менструалното кървене. Аналгетичните и противовъзпалителните препарати работят чудесно.
Радикалното лечение на аденомиозата включва премахване на огнищата на заболяването чрез:
- пълно или частично отстраняване на матката
- достъп до маточните артерии чрез катетър, поставен във феморалната артерия в слабините и локално приложение на вещество, което затваря лумена им (емболизация на маточните артерии)
- унищожаване на огнища на аденомиоза с помощта на високоенергийни ултразвукови вълни